Tark Tartu ⟩ Erakorralise meditsiini arst Sander Poks ja õde Dmitri Prilutski – kiire otsustusvõimega mehed Doktor Sander Poks (30) lükkab reanimobiili ukse sahinaga ühele küljele lahti ja ütleb: «Palun, vaadake!» Silme ees ei ole midagi vähemat kui ratastel intensiivravipalat. Siin on hingamisaparaat – jah, seesama, mis haiglaski, kui on vaja koroonapatsienti või mõnd teist raske hingamispuudulikkusega haiget üle viia juhitavale hingamisele. Selle kõrval südamemassaažiaparaat, et kliinilises surmas inimest oleks ka transportides võimalik elustada. Hapnikuballoonid.
Smartovkade odavad nutilahendused tõrguvad (10) Juba 2016. aasta veebruaris alanud SmartEnCity projektiga taheti muude tegevuste seas muuta 18 Tartu hruštšovkat energiasäästlikeks ja nutikateks majadeks, rahvasuus smartovkadeks. SmartEnCity projekti hooneid tutvustatakse «Targa Tartu» kodulehel kui päikesepaneelidega varustatud, nutikalt ventileeritud ja soojendatud kodusid. Ent on ilmnenud, et seni renoveeritud seitsmeteistkümnes majas nutisüsteemid korralikult ei tööta.

Loetumad uudised

1
2
3
4
5
Tark Tartu ⟩ Pehmerobootika teadlane disainib kunstlikku emakakaela Enamik meist suudab päris hästi ette kujutada pakiveorobotit või siis automaatikal põhinevat tööstusrobotit. Kõik teavad, et tehases panevad robotid mobiiltelefoni kokku inimesest märksa tõhusamalt. Siiski on küllalt valdkondi, kus inimene on seniajani hädavajalik ja kus robot ei suuda asendada ei inimest ega teisi elusorganisme. Robot ei hakka kunagi sünnitama, kuid nagu selgub, võib robotist abi olla ämmaemandal.
Suur lugu
Tark Tartu ⟩ Ornitoloog Leho Luigujõe: ühest naftapiisast sulestikul piisab, et lind sureks külma kätte See oli täpselt nädal tagasi, mil Eesti maaülikooli põllumajandus- ja keskkonnainstituudi teadur ornitoloog Leho Luigujõe pani oma binokli, linnuvaatlustoru ja fotokaamera reisivalmis, võttis kaasa paksud talverõivad koos kummikute ja punase tuttmütsiga, istus autosse ja vuras Saaremaa poole. Ees seisis kesktalvine veelinnuloendus, ülemaailmne ettevõtmine, milles osaleb 143 riiki.
Tark Tartu ⟩ Kopsu­­siirdajate tiim Tanel Laisaare juhtimisel rühib edasi Anestesioloog Alar Sõrmus meenutab 2008. aastat, mil ta oli Viini ülikooli haiglas end täiendamas ja kohalik anestesioloog-professor küsis, miks eestlane seda kopsusiirdamist seal üldse vaatab. Alar Sõrmus vastas, et võib-olla hakatakse Eestis sellega varsti tegelema. «Eestis? Ei ole võimalik,» ütles professor. «Kui palju teil inimesi elab?» «Miljon…» «Miljon!» imestas Viini professor. «Mõelge nüüd ka natuke! Kopsusiirdamised Eestis?!» Doktor Alar Sõrmuse kolleeg Viinis oli täiesti kindel, et Eesti-suuruses riigis ei ole kopsusiirdamine võimalik. Ta eksis! Tänavu 7. oktoobril sai 10 aastat päevast, mil Tartu ülikooli kliinikumi rindkerekirurg Tanel Laisaar koos oma meeskonnaga siirdas 61-aastasele naisele kopsud.
Tagasi üles
Back