Tellijale Mida õpetas enneolematu aasta kaugõpet? Kirke Kiidron käib Veeriku kooli viiendas, Karl Kiidron Härma kooli kuuendas klassis. Nad kuuluvad selle lastepõlvkonna hulka, kelle õppimisviisis on toimunud peaaegu et revolutsiooniline muutus: koolis käimise asemel tuli ühtäkki harjuda kaaslasi ja õpetajat nägema ekraani kaudu, kadus koolimelu, mis asendus omaette olemise ja vajadusega oma koolitükkides senisest palju iseseisvamalt järge pidada. Haridusdokumentides nimetatakse seda viimast ennastjuhtivaks õppimiseks. Tõsi, laste enesejuhtimisoskused pidanuks kasvama sammhaaval, esimesest klassist põhikooli lõpuni ja edasigi, mitte stiilis «uju või upu».
reading time 5 min lugemist

Loetumad uudised

1
2
3
4
5
Tellijale Uuring: neljandikul Eesti koolilastest on vaimse tervise probleeme Mis on heaolu koolis? Ei, see pole see, et õpilane viskab jalad seinale ja teeb tööd siis, kui ta parasjagu viitsib. See ei ole laiskusele ja mugavusele andumine. Kõige lihtsam definitsioon, mida olen kuulnud, ütleb: heaolu koolis tähendab, et õpilane tunneb end koolis hästi ja tegutseb tõhusalt. Lahti seletades, teda ei vaeva rasked hingelised probleemid ega toimetulematus õppetöös ja see võimaldab tal õppimisele keskenduda.
reading time 4 min lugemist
Tellijale Kristi Mumm: kedagi ei saa üle parda visata Kas kaasav haridus on üldse võimalik? Küsimus, mis pärast Tartu Postimehe artiklit «Mis juhtus päikesepoisiga uues koolis?» mõnelgi lugejal kummitama jäi. Meenutuseks, 13-aastane Mart, kes vahetas kooli, oli haridusliku erivajadusega – aktiivsus- ja tähelepanuhäirega. Individuaalõpet hakkas ta saama alles aasta pärast koolivahetust, selleks ajaks oli ta suuresti õppimise murede tõttu juba sügavas depressioonis. Mardi lugu lõppes hästi, ent oma Tootsid ja Tõnissonid on igas koolis.
reading time 5 min lugemist
Tellijale Mõned oskavad anekdoote rääkida ja teised mitte, Peeter Tulviste oskas Ülikool kuulub kiriku, kohtu, armee, haigla (vaimuhaigla!) ja kooli kõrval nende institutsioonide hulka, millega on palju nalju seotud. – Niisugune lause on ilmunud Tartu ülikooli 375. aastapäeva puhul Ilmamaa kirjastatud raamatu «200 ülikoolinalja» eessõnas. Selle on kirjutanud ja trükises avaldatud naljad kogunud Peeter Tulviste (28. oktoober 1945 – 11. märts 2017), kes oleks täna saanud 75-aastaseks.
reading time 3 min lugemist
Tellijale Mis juhtus päikesepoisiga uues koolis (2) Lastega Tartusse kolinud ema pidi teismelise pojaga käima kolme kooli ukse taga, enne kui laps vastu võeti. Seni oli poiss õppinud ühes väiksemas koolis, kus rakendati nii riiklikku põhikooli õppekava kui ka lihtsustatud õppekava. Sealgi ei kulgenud kõik viperusteta, kuid emal jätkub kooli juhtkonna ja õpetajate kohta vaid häid sõnu: koostöö toimis, hariduslike erivajadustega laste peresid toetati ja laps sai koolis hakkama.
reading time 4 min lugemist
Tagasi üles
Back