Mis siis jääb üle soovida heaks lõpuks?
Me soovime, et terve ühiskond püüaks leppida sellega, et 65+ inimeste arv järjest suureneb. Me soovime, et Eesti ühiskond oleks nende inimeste vastu sõbralik. Ja neile, kes on juba 65+, soovime, et nad püüaksid säilitada oma vaimuerksust, et nad ei lobiseks liiga palju ning loeksid läbi peatüki, millest üldse mõelda ja rääkida. Soovime ka seda, et ükski kuni 65 või üle selle vana inimene ei kasvaks iialgi ennast täis.
83-aastane roolis, tervisetõend taskus
Jaak Aru osutab ühele klassikaks saanud näitele. 83-aastane mees sõidab otsa ülekäigurajal kõndinud jalakäijale. Nädal varem käis ta perearsti juures ning perearst on kirjutanud talle tervisetõendi, mis lubab autot juhtida.
Perearst uuris kindlasti selle mehe intellektuaalseid võimeid, päris abikaasa ja laste kohta, küsis, kas tal valusid on. «Aga ta vaatas ainult ühte tahku psüühika paljudest kihtidest,» ütleb Jaak Aru. «Selle mehe probleem sai olla ruumi- ja ajataju muutumine.»
Jaak Aru toob kaks näidet, ühe emeriitprofessori ja teise eaka postiljoni kohta. Esimesel on kõrged intellektuaalsed võimed, lihtsates mälutestides saavutab ta maksimumpunktid. Samas unustab hambaid pesta ja juukseid kammida. Tema intellektuaalsed võimed on palju paremini säilinud kui kognitiivsed oskused.
Eakas postiljon seevastu tuleb edukalt toime enese eest hoolitsemisega, kuid lihtsates mälutestides vastab õigesti vaid 60 protsendile küsimustest. Mõlemad vajavad endaga toimetulekul abi. Emeriitprofessor vajab kedagi, kes tuletab talle hügieenitoiminguid meelde ja aitab sobivalt riietuda. Postiljonist pensionärile on vaja pidevalt selgitada ravimite regulaarse võtmise vajadust.
«Ma tunnen, et meil on sageli probleeme nende inimestega, kel on intellektuaalsed võimed head, kel on ilus fassaad ja kelle puhul tundub, et nad saavad kõigest aru ja nad võivad ka autot juhtida,» selgitab ta. Ning lisab, et Saksamaa haiglas tuleb sel juhul appi tegevusterapeut, kes teeb ka Schulmanni kellatesti, kus palutakse inimesel joonistada kella numbrilaud ja tähistada osutitega näiteks kellaaeg kümme minutit pärast kümmet.
Inimene, kes ei oska joonistada numbrilauale kellaaega, ei sobi enam autot juhtima, sest hägustunud aja- ja ruumitajuga inimest ei saa lubada sõita tiheda liiklusega tänaval, kus on vaja enne ülekäigurada õigel hetkel peatuda.
Peatükis «Kas ma hakkan tobuks jääma?» on kirjas need arusaamad ja teadmised, mida arstist autor on Saksamaal õppinud. Seal on ka teisi näpunäiteid neile, kes kahtlustavad, kas ta pereliikme või sugulase vaimse tervisega on midagi juhtunud. Et kuidas sellest aru saada. AIME JÕGI