INTERVJUU ⟩ Auto on Tartus saatanast. Kas on ikka? Linnainsener Mati Raamat tekitas hiljaaegu väikse raputuse, kui Tartu uue üldplaneeringu arutamisel esines mõtteavaldusega «Meie pole seadnud eesmärki autoliiklust vähendada, autoliiklus on igapäevavajaduste rahuldamiseks». Oli imestamist, et kuidas ikka muutused nii raskelt tulevad, et kas see on meeskonnamängijalik – Tartu rõhutab ju arengudokumentides vajadust panna autostumisele piir, olla keskkonna- ja kliimahoidlikum. Mis siis juhtus?
Vello Sefiirimäe ootab oma järge Mõni pink, verevad lillekerad ja keset kive visalt kasvavad kuused pingutavad kõigest jõust, kuid inimesed kõnnivad Riia mäe platsist enamasti joonelt üle. Nagu siiski, kui seal seisis Lenini kuju või üürikest aega töötas purskkaev.«Minu Riia mägi oli mu suure kodumaja taga,» ütles väljaku vastas Tartu ja Nooruse poega ühe katuse all Riia 11 majas üles kasvanud Juhan Voolaid (49). «Minu mälestustes on selle platsi ümber alati autod mürisenud ja sellepärast pole mul siin kunagi hea olla olnud.»
Muistsed tartlased elasid Toomemäel juba sajandeid enne Jurjevi asutamist (3) Elu Tartus, nagu meie seda mäe ja jõega kohta oleme harjunud nimetama, oli aastaks 1030 edenenud nii kaugele, et tekitas idanaabritele isu tulla vallutusretkele ja asutada ühtlasi Jurjev. Vallutamisest ja asutamisest võib lugeda Vana-Vene kroonikatest ehk leetopissidest. Tartu ülikooli arheoloogiakabineti vanemteadur Andres Tvauri andis intervjuu selle kohta, mida räägivad arheoloogilised leiud, aga ka leetopissid tolle kauge aja kohta.
Tartus õppiv valgevene üliõpilane: need valimised on õigustühised, ainuüksi opositsiooniliidri tasalülitamisest piisab (4) «Selle nädala alguses leidis Kaarsilla juures aset sündmus, millega avaldati solidaarsust Valgevene protestides osalevatele inimestele. Vastava üleskutse koostas sotsiaalmeedias Tartu kohalik valgevene kogukond, mis koosneb peamiselt tudengitest. Kolmandat aastat Tartus elav ning bioinseneeriat ja robootikat õppiv Ihar Suvorau on üks nende hulgast. Facebookis loodud ürituse tutvustuses kutsus ta üles austama valgevenelasi, kes ei karda vastu astuda tänavale paigutatud sõjaväele ja kaitsta oma õigusi: õigust valida presidenti, õigust tulevikule, õigust rahulikule meeleavaldusele. Noormees täheldas, et üha rohkem tema kaasmaalasi kritiseerib avalikult kaheldaval viisil presidendiks tagasi valitud Aljaksandr Lukašenkat. Suvorau leidis, et just nüüd on õige aeg tegutseda – valgevenelasi toetada ning koguda raha repressioonide tõttu kannatanute peredele.
Tartuffi juht loodab viroloogiliselt ohtlikul ajal virtuaalsele kinosaalile Kultuurikorraldajana Tartus, Tallinnas ja Narvas rohkesti kogemusi saanud Kristiina Reidolv (42), kes andis intervjuu kolmapäeval ERMis tegutsevas stuudios, asus mullu aprillis eest vedama Tartu loomemajanduskeskust ja ühtlasi Tartu filmifondi. Armastusfilmide festivali tiimiga liitus ta tänavu kevadel koroonakriisi kõrgajal ja juhib nüüd peakorraldajana Tartuffi vaatajate ette ajal, kui see viirus on taas just Tartus pead tõstnud.
Maestro Paul Mägi juhatab kontserti vabas õhus ja lahkub seejärel Vanemuisest (1) Rubriigi «Reedene rõõm» üks eesmärk on teada saada, mida võtab intervjueeritav ette nädalavahetusel. Vanemuise muusikaline juht ja sümfooniaorkestri peadirigent Paul Mägi (66), kes lahkub sellest ametist 31. juulil, teeb teatri muusikutega neil päevil proove, et anda pühapäeva õhtul Kassitoome orus kontsert. See toimub seal kümnendat suve järjest, seekord küll piiratud arvuga publiku ees. Intervjuus räägib maestro kontserdi kavast, tehtud tööst ja lahkumise tagamaadest.
Kauaoodatud sünnipäevakink: värske peatreener Toomas Kandimaa ei lasknud võimalust käest Tartu korvpalli esindusmeeskond on koroonakriisist taastumas ning uue hooaja lävel. Kriis sundis möödunud hooaja pooleli jätma ning ühtlasi lõppes senisel peatreeneril Priit Venel kolmeaastane leping. Uuest hooajast juhib Tartu ülikooli korvpallimeeskonda Toomas Kandimaa, kes siiani oli Vene kõrval abitreeneri rollis. Tartu ülikooli akadeemiline spordiklubi on Priit Venele oma suure panuse ja senise töö eest väga tänulik. Võib öelda, et uus ametikoht tuli värskele peatreenerile kui sünnipäevakingitus, sest just täna saab Toomas Kandimaa 45-aastaseks. Uue hooaja ettevalmistustest annavad ülevaate värske peatreener ja Tartu ülikooli meeskonna mänedžer Robert Peterson.
Tartu 2024 tiimi dirigent tutvus tartlastega Metallica kontserdi ettevalmistamise ajal Eelmisel nädalal tuli SAst Tartu 2024 teade, et sama sihtasutuse juhatuse liikmeks ja juhiks on valitud 34-aastane tallinlane Priit Mikk, kes asub ametisse 1. juulil. Pressiteates ei olnud aga kirjas, mida ta kavatseb teha kultuuripealinnaks ettevalmistuse ajal, millise tempo ja dünaamika annab ta Tartu 2024 tiimile nende dirigendina, kuidas on tal suhted tartlastega. Soov seda teada andiski põhjuse teda intervjueerida.
Tagasi üles
Back