/nginx/o/2025/05/18/16855266t1he3a6.jpg)
Tartus lõppes eile esimene tervishoiu valdkonna praktikalaager, mille eesmärk oli aidata lennukate ideedega tiimidel luua uusi tervisetehnoloogilisi lahendusi. Kahe päeva jooksul töötasid arstid, teadlased ja tehnoloogiaeksperdid koos, et lihtsustada näiteks südameinfarkti järelravi või kirurgide tööd.
Spark Hubis peetud üritusest Health Founders Estonia Startup Bootcamp võttis osa 16 töörühma, kellest mõnel olid ideealged juba olemas. Mentoritelt said nad soovitusi, kuidas oma mõttest nüüd päriselt iduettevõte välja vormida.
Tehnoloogial üha suurem roll
Seda kõike oli ürituse korraldaja ja Civitta projektijuhi Triin Gede sõnul vaja, sest ka tervishoid on üha enam põimumas tehnoloogiaga. «Paljud Euroopa riigid seisavad silmitsi süsteemsete probleemidega, sealhulgas meditsiinisüsteemi kasvava hoolduskoormuse ja aeglase digiteerimisega. Need väljakutsed loovad vajaduse innovatiivsete lahenduste järele,» nentis ta.
Mitmete ideede taga olidki tervishoiu valdkonnas töötavad spetsialistid, kes on oma töös märganud parendamist vajavaid kitsaskohti.
Praktikalaagrist võtsid osa ka Tartu ülikooli kliinikumi anesteesiaosakonna õed. Neist üks, Anne Ots, selgitas, et osakonnas töötab ligi 90 õde 42 ametikohal ja päeva jooksul võib tulla kamba peale teha sadu operatsioone või protseduure. «See tähendab erinevate töökohtade vahet ringlemist, mis omakorda tähendab tohutut infohulka, mida peame kõigi lõikuste ja ametikohtade kohta teadma,» rääkis ta.
/nginx/o/2025/05/18/16855268t1h9279.jpg)
Nii tulidki õed kuu aja eest mõttele, et võiks teha rakenduse, kus kogu vajalik info nii standardlahenduste kui eriolukordade kohta kirjas oleks. «See aitaks ka uuel õel kohaneda, sest ilma rakenduseta on kogu läbi töötada tuleva info maht hästi suur,» jätkas Ots. Ta lisas, et nüüd said nad oma idee juba konkreetsemaks ning loodavad esimesest prototüüpi katsetada sügisel.
Mentorlus jätkub
Seevastu OÜ Asvel on juba paar aastat vorminud lahendust, mis võimaldaks kirurgil endoskoopi kasutada ilma seda käes hoidmata. Iduettevõtte tehniline juht Ritesh Soni täpsustas, et nad püüavad arendada tehisintellektil põhinevat autonoomset endoskoopi. «Mõte on selles, et kirurg ei peaks enam endoskoopi käes hoidma, vaid seade fikseeritakse patsiendi nahale ja siis see jälgib kirurgilisi elemente automaatselt,» tutvustas Soni.
/nginx/o/2025/05/18/16855267t1hfb2d.jpg)
Ritesh Soni märkis, et kuigi kambakesi on ideed lihvitud kaua, oli Tartus peetud üritusest neile palju kasu. «Mentorid andsid meile palju head nõu, mida ja kuidas peaksime edasi arendama ja mida investoritelt küsima.»
Praktikalaagri üks mentoritest ja Health Founders Estonia eestvedaja Silja Elunurm märkis samuti, et põnevaid ja vajalikke ideid oli palju. Parimatel on nüüd võimalus jätkata kiirendiprogrammides, kus neid ootab tihedam koostöö mentoritega, lisas ta. Eesmärk on, et mõni iduettevõte jõuaks oma ideega ka Startup Dayle.