Tark Tartu ⟩ Erakorralise meditsiini arst Sander Poks ja õde Dmitri Prilutski – kiire otsustusvõimega mehed Doktor Sander Poks (30) lükkab reanimobiili ukse sahinaga ühele küljele lahti ja ütleb: «Palun, vaadake!» Silme ees ei ole midagi vähemat kui ratastel intensiivravipalat. Siin on hingamisaparaat – jah, seesama, mis haiglaski, kui on vaja koroonapatsienti või mõnd teist raske hingamispuudulikkusega haiget üle viia juhitavale hingamisele. Selle kõrval südamemassaažiaparaat, et kliinilises surmas inimest oleks ka transportides võimalik elustada. Hapnikuballoonid.

Loetumad uudised

1
2
3
4
5
Eesti veterinaar käib relvastatud valve saatel Aafrikas loomi ravimas (2) Mida teha siis, kui tarantel ei taha süüa või kilpkonn on tavalisest loium või kui Aafrika hallpapagoi on kurb? Säärastele küsimustele aitab vastuse leida Eesti maaülikooli loomakliiniku ülemarst Aleksandr Semjonov, kes lisaks kassidele ja koertele ravib ka eksootilisi lemmikuid ja metsloomi. Et Semjonovi eriala on anestesioloogia, teab ta täpselt, kui palju manustada narkoosiks tuimastit näiteks elevandile või gekole.
Tartu uus keskpunkt Rahingel saab viiemeetrise tähise (1) Tartu ülikooli geograafiaosakonna teadlased on selgitanud välja Tartu linna geograafilise keskpunkti. Sellega on lahendatud aastakümneid hoogu kogunud segadus. Lisaks hästituntud Mandri-Eesti keskpunkti vaatlemisele Tartu-Tallinna maantee ääres saab nüüd minna lähedalt uurima ka Lõuna-Eesti suurima linna keset, mis asub Rahinge külas. Sinna liikus see Karlovast Pargi ja Tähe tänava ristmikult pärast viimast haldusreformi 2017. aastal.
Tark Tartu ⟩ Pehmerobootika teadlane disainib kunstlikku emakakaela Enamik meist suudab päris hästi ette kujutada pakiveorobotit või siis automaatikal põhinevat tööstusrobotit. Kõik teavad, et tehases panevad robotid mobiiltelefoni kokku inimesest märksa tõhusamalt. Siiski on küllalt valdkondi, kus inimene on seniajani hädavajalik ja kus robot ei suuda asendada ei inimest ega teisi elusorganisme. Robot ei hakka kunagi sünnitama, kuid nagu selgub, võib robotist abi olla ämmaemandal.
Suur lugu
Tark Tartu ⟩ Ornitoloog Leho Luigujõe: ühest naftapiisast sulestikul piisab, et lind sureks külma kätte See oli täpselt nädal tagasi, mil Eesti maaülikooli põllumajandus- ja keskkonnainstituudi teadur ornitoloog Leho Luigujõe pani oma binokli, linnuvaatlustoru ja fotokaamera reisivalmis, võttis kaasa paksud talverõivad koos kummikute ja punase tuttmütsiga, istus autosse ja vuras Saaremaa poole. Ees seisis kesktalvine veelinnuloendus, ülemaailmne ettevõtmine, milles osaleb 143 riiki.
Tartu ülikooli kahe instituudi bioteadlased tutvustavad värskemaid avastusi Esmaspäeval algas ja teisipäeval jätkub teaduskonverents, kus Tartu ülikooli bioteadlased tutvustavad oma eelmise aasta värskeid avastusi. Esmakordselt 30 aasta jooksul toimub konverents muutunud olude tõttu ainult veebis, mis tõotab aga tavapärasest suuremat osavõttu, sest interaktiivseks osalemiseks ei ole enam vaja teisest linnast või riigist kohale sõita. Üle neljakümne esinejaga konverents annab ülevaate Tartu Ülikooli kahe instituudi eelmise aasta tööst.
Tagasi üles
Back