Tartu rakenduslik kolledž (Voco) osaleb rahvusvahelises projektis «H2CoVE», mille eesmärk on luua vesinikuoskuste tippkeskus, et toetada Euroopa rohepööret. Projekt, mida juhib Norra Vestlandi maakond, ühendab 27 partnerit viiest riigist ning hõlmab mitmeid valdkondi, sealhulgas haridust, teadust ja ettevõtlust. Eestit esindavad projektis Tallinna tehnikaülikooli Virumaa kolledž, Eesti lennuakadeemia, Tartu Voco ja ettevõte Skycorp.
Kutsekool avab tee vesinikumajanduse tulevikku Eestis ja Euroopas
Projekti raames luuakse Tartu piirkonda vesinikuorg, kus vesiniku tootmine, tarbimine ja taristu toetavad üleminekut taastuvenergiale. Tartu Voco projektijuht Ismail Mirzojev rõhutas, et vesiniku transportimine pikkade vahemaade taha ei ole otstarbekas, mistõttu on oluline arendada regionaalset vesinikumajandust.
«Tartu piirkonnas on kõik vajalikud tingimused vesinikuoru rajamiseks – teadusasutused, innovaatiline linnavalitsus ja haridustaristu,» sõnas Mirzojev.
Detsembris alustati ka Tartu Vocos esimest vesinikumajandusele keskenduvat valikõppe moodulit, kus õpilased saavad praktilisi teadmisi vesiniku tootmisest, salvestamisest ja kasutamisest. Koolil on juba vastavad seadmed, mis võimaldavad demonstreerida, kuidas päikese- ja tuuleenergiat saab muuta vesinikuks ning hiljem elektriks. Lisaks moodulile on kavas arendada täiend- ja kutseõppe õppekavu, et koolitada spetsialiste vesinikutorustike paigaldamiseks, vesinikuautode hooldamiseks ja muudele tehnilistele erialadele.
«Tartu Voco on võtnud eesmärgiks pakkuda haridust, mis vastab nii kohalike kui rahvusvaheliste tööstusharude vajadustele. Vesinikuõppe kaudu valmistame ette tööjõudu, mis suudab toetada rohepööret ning suurendada Eesti konkurentsivõimet,» märkis Mirzojev.
Tartu Voco eesmärk on saada kolme aasta jooksul ametlikuks vesinikutippkeskuseks, kus arendatakse tulevikku suunatud õppe- ja koolituskeskkondi, et valmistada ette spetsialiste, kes suudavad kujundada rohelisema ja kestlikuma maailma.
Ühtlasi avas kool esmakordselt tulevikku suunatud vesinikuõppe kursuse, mida juhendab lektor Keio Küüt. See algatus on oluline teetähis koolitamaks spetsialiste, kes viivad ellu Eesti ja Euroopa kliima- ja energiapoliitika eesmärke. Juhtprojektist kujuneb vundament, millele rajada terviklik vesinikumajanduse õppekava.
«See kursus on strateegiline panus tulevikku. Vesinik mängib olulist rolli Eesti energiajulgeoleku kindlustamisel ja süsinikuheitme vähendamisel,» märkis Ismail Mirzojev.
Juhtprojekti kaudu arendatakse teadmisi ja oskusi, mis aitavad edendada kohalike ettevõtete konkurentsivõimet, suurendada taastuvenergia kasutust ning vähendada sõltuvust imporditud energiast ja tehnoloogiatest.