Vanemuine mängib džässi

, Teatriteaduse tudeng
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Laulja Uku Suviste käte vahel on tantsija Maria Engel. Kostüümide ja lavakujunduse autor ning lavastaja-koreograaf on Mare Tommingas, kes võttis endale appi Horvaatia koreograafi Igor Barberii ja vanemuislasest valguskujundaja Tõnu Eimra.
Laulja Uku Suviste käte vahel on tantsija Maria Engel. Kostüümide ja lavakujunduse autor ning lavastaja-koreograaf on Mare Tommingas, kes võttis endale appi Horvaatia koreograafi Igor Barberii ja vanemuislasest valguskujundaja Tõnu Eimra. Foto: Lauri Kulpsoo

Džässile mõeldes tuleb esimesena silme ette suitsune lokaal, mille kitsukesel laval mängivad-laulavad sensuaalsed muusikud hingestunult justkui iseendale, suheldes vahepeal küll ka publikuga.

Kuulaja võib istuda lokaali kõige tagumisse nurgalauda, kus on võimalus saada täielikult osa muusikast, kuid samuti võimalus kogu maailm enda ümber unustada ja heita pilk iseenese sisse.

Rikkalik džässilavastus

Mare Tommingase käe all on Vanemuises lavale jõudnud rikkalik džässilavastus «Moon­light express». Solistid Hedvig Hanson, Uku Suviste ja Aivar Tommingas esitavad džässi kuldajastu klassikat.

Saatjateks Vanemuise balletitrupp, Big Band Tartu ja Vanemuise sümfooniaorkestri keelpillirühm.

Suures teatrisaalis võimalust džässiatmosfäärist täielikult osa saada kahjuks pole. Artistide energia jääb lava ja saali vahele õhku rippuma. Ilmselt on põhjus liigsuures tühjas ja heledalt valgustatud eeslavas, mis neelab osa lavalt kiirgavast energiast endasse.

Siiski on laval ka üks tõeline džässioaas. Nimelt kõrgemale tõstetud orkestrilava, mis on pea kogu etenduse vältel pisut hämaramalt ja hubasemalt valgustatud ning kus sädelevasse kuube riietatud dirigent Tarmo Leinatamme juhendamisel saavad muusikud sisse tõelise džässi-vibe´i.

Eriliselt hästi mõjuvad puhkpillide sooloimprovisatsioonid.

Lauljatest teeb ehk eredaima etteaste näitleja Aivar Tom­­mingas, kelle karisma sobitub selle muusikastiiliga peaaegu ideaalselt. Samuti tagavad Hedvig Hansoni ja Uku Suviste võrratu lauluhääl, et kuulajad lahkuvad teatrist muusikalise elamuse võrra rikkamalt.

Mitmekülgne tants

Vanemuise täienenud balletitrupil on võimalus selles lavastuses katsetada paljude tantsustiilidega.

Lavastuse tantsuline pool on väga mitmekülgne ja üldmulje on positiivne, ehkki mõnes etteastes, kus osaleb palju tantsijaid, on tunda veel pisukest rabedust.

Kummalise nüansina mõjus aga tõlgendus Irving Berlini väga kuulsast laulust «Puttin´ on the Ritz», mis oli  lavastuses saanud nimeks «Putin on the Ritz» («Õhtud Moskva lähistel»). Laulu esitaja Uku Suviste oli kehastunud vene aktsendiga gigolost Venemaa presidendiks. Selle vimka vajalikkus ja tagamaad jäid lõpuni pisut selgusetuks.

Liisi Aibel (22) õpib Tartu Ülikoolis kolmandal kursusel teatriteadust. Ta kuulub Teatriteaduse Üliõpilaste Looži ning on teatriblogi tylblog.wordpress.com kaasautoreid. Varem on ta kaastöid ilmunud Treff-festivali ja Baltoscandali ajalehtedes.

Balletitrupp muutub kiiresti

Džässlavastuses «Moonlight express» teeb kaasa suurem osa Vanemuise balletitrupist. Nende hulgas on nii neid, kellest said vanemuislased alles augusti algul, kui ka vanemaid tantsijaid ja baleriine.

Ühtekokku on teatri andmeil praegu trupis 36 balletitantsijat. Augustis lisandunud noori mehi ja naisi on nende hulgas kaheksa, kellest omakorda seitse osaleb «Moonlight expressi» koosseisudes. Staažikaimad on 53-aastane Aivar Kallaste ja Rita Dolgihh, kes täna saab 50-aastaseks.

Vanemuise balletijuhi Mare Tommingase koostatava trupi liikmed vahetuvad suhteliselt kiiresti, sest mõned lahkuvad kohe pärast lepingu lõppemist. Lepingu kehtivus võib ulatuda kuudest aastateni.

Kui Vanemuise ballett tähistas kolm aastat tagasi oma 70. aastapäeva, oli trupis 37 tantsijat ja baleriini.

Nende hulgast on tänini Vanemuisesse tantsima jäänud 18: Hayley Blackburn, Rita Dolgihh, Matthew Jordan, Aivar Kallaste, Julia Kaš­­kovs­­kaja, Daniil Kolmin, Vjatšeslav Ladoškin, Julia Litvinenko, Colin Thomas Maggs, Anthony Maloney, Kristina Mar­­keviiute, Ilja Mironov, Nas­­hua Mironova, Laura Quin, Raminta Rudžionyte, Janek Savolainen, Silas Stubbs ja Janika Suurmets.

Lavastaja ja tantsijana tulemuslikult ja säravalt Vanemuises kümme aastat tegutsenud Ruslan Stepanov on alates sellest hooajast asunud tööle Saksamaal.

Truppi kuuluvad repetiitoritena endised Vanemuise baleriinid Elena Poznjak-Kõlar, Rufina Noor, Epp Viller, Marika Aidla ja Jelena Karpova, kes asus selles ametis tööle alanud hooajal, ning prantslane Fabrice Gibert.

Märksõnad

Tagasi üles