Päevatoimetaja:
Eili Arula
+372 739 0339
Saada vihje

VIDEO: Avaturu nurgal kõlab klassikaline muusika ja purjutajad ongi jõe äärest plehku pannud (5)

Copy
Avaturu juures jõe ääres olev pink oli täna lõunal pigem tühi, pummeldajad sinna kauaks ei jäänud ning liikusid südalinna pool edasi.
Avaturu juures jõe ääres olev pink oli täna lõunal pigem tühi, pummeldajad sinna kauaks ei jäänud ning liikusid südalinna pool edasi. Foto: Signe Oidekivi

Tartu avaturul ja selle naabruses sagis reede lõunal palju rahvast ning enamasti on selleks ajaks seal veidi eemal jõe ääres platsis ka esimesed alkoholilembesed seltskonnad. Täna mängis seal aga klassikaline muusika ning istet oli võtnud vaid mõni üksik viinanina.

Rahulik, aga samas Emajõeni kostmiseks piisavalt vali muusika mängis kaks suve tagasi uksed sulgenud kohviku Paviljoni 6 lae nurka pandud valgest kõlarist. Viimane on seal «rakkes» olnud kolmapäevast ja seda just kaineid linlasi häirivate purjutajate peletamiseks.

Kiirelt tulnud, kiirelt läinud

Klassikalise muusika mängimise avaturu lähistel korraldas linna asutus Tartu Turg. Paari-kolme päeva kogemus on näidanud, et eksperiment toimib – seltskondi polnud seal neljapäeva õhtul kella kaheksa ega ka reedel kella 13 paiku. Eks ole tuldud ja proovitud, kuid kauaks pole jäädud, andis ka Tartu turu juht Rene Kiis mõista.

«Neljapäeval just jälgisin, et kui tulid selliseid asotsiaalid, kes tahtsid tekitada siin väikest joomingut. Nemad siis natukene istusid siin, kuulasid, tõusid püsti ning liikusid edasi teise kohta, kus muusika ei mängi» rääkis Kiis.

Ka Paviljoni 6 naabri Tartu Grilli juhataja Merliin Viitkar ütles, et kuigi vintis peaga uudistajaid jõuab sinnakanti ikka, otsustab muist neist nüüd kohe edasi liikuda. Õnneks ei otsusta sama külastajad, kuid neile kostab pigem söögikoha hoogsam muusika.

Rene Kiis märkis lõpetuseks, et avaturu ümbruses toimunud muutus on positiivne näide sellest, et üheskoos on lihtsam probleeme lahendada. Jõe ääres purjutavate seltskondade pärast kutsuti Kiis arutelule 9. juulil, mil linnavalitsuse esindajad kuulasid ära jõeäärsete ettevõtjate mured ja ettepanekud ning kohtumisel pandi paika mitmeetapiline tegevusplaan.

Koos nenditi, et südalinnas avaturu lähistel Emajõe ääres aega veetvad purjutajad on ettevõtjatele tõsine probleem. Seda enam, et ka turistid ei jäta ebameeldivat kogemust Booking.com majutus- ja reisiportaali postitamata, nagu ettevõtjad linna postkasti suunatud kirjas teatasid.

Toona lõppes nõupidamine mitme võimaliku lahendusega. Üks neist oligi klassikalise muusika mängimine. «Jooksis läbi huvitav idee Hollandi ja Inglismaa näitel – seal on metroodes tõrjutud asotsiaale klassikalise muusikaga,» tutvustas Tartu turu juht Rene Kiis pärast nõupidamist seda ideed.

Samuti hakkasid juba kahe nädala eest jõe ääres iga päev patrullima ka G4S turvamehed. See oli linnavalitsuse lubadus ning abilinnapea Raimond Tamm tõdes nüüd, et näiliselt on lisakontrollist kasu olnud.

Tamme teada pole turvafirmal selle aja jooksul suuri probleeme lahendada tulnud, pigem on nende eesmärk seltskondi oma kohalolekuga «häirida». «Kui need seltskonnad ei tunne, et see on nende jaoks eraldatud koht, siis tõenäoliselt see aktiivsus seal väheneb,» selgitas abilinnapea.

Kas järgmiseks orkester?

Kokkuvõttes tõdes abilinnapea Tamm, et ettevõtjate mure on nüüd ehk lahenema hakanud. Mõtteid ja plaane on veel, aga nende kaalumiseks pole sisukat jätkuarutelu veel teha jõutud.

Hea hoo on sisse saanud aga Tartu turg ja selle juht Rene Kiis. Peale selle, et käib piirkonna elavdamiseks rentnike otsimine avaturust väljapoole jäävale territooriumile, peetakse ka läbirääkimisi Vanemuise sümfooniaorkestri ja Vanemuise teatrijuhi Aivar Mäega.

Meeste mõte vajab klapitamist, kuid on üsna lihtne: selle asemel, et kõlarist mängida lihtsalt klassikalist muusikat, võiks sealt kõlada Vanemuise sümfooniaorkester. Või veelgi enam – miks mitte korraldada seal teatri eestvedamisel kontserte.

Plaanid on suured, aga nagu ka linnavalitsuses, on teatriski puhkuste aeg ja seetõttu vajab mõte veel vormimist. Võimalik, et uuel nädalal on juba pilt selgem, andis Rene Kiis lootust.

Tagasi üles