Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto
tartu
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

TÜ maailmakirjanduse dotsent pälvis USAs parima artikli preemia

Liina Lukas. FOTO: Margus Ansu

Tänavusel AABSi (Association for the Advancement of Baltic Studies) konverentsil Chicagos anti Tartu Ülikooli maailmakirjanduse dotsendile Liina Lukasele üle Vilis Vītolsi preemia (Vilis Vītols Award), mida antakse parima 2011. aastal ilmunud artikli eest ajakirjas Journal of Baltic Studies.

Auhinnatud artikkel «Estonian Folklore as a Source of Baltic-German Poetry» räägib eesti ja baltisaksa kultuuri huvist ühise kodumaa, selle maastiku ja tema pärimuslike lugude vastu, vahendas Tartu Ülikooli pressiesindaja.

Baltisaksa haritlasringkondades saab eesti ja läti rahvapärimuse väärtustamine alguse 18. sajandi lõpus ning kulmineerub 1840.–1850. aastatel, mil rahvamuistendite motiivid ja rahvalaulu (nt eesti regilaulu) vormivõtted leiavad tee baltisaksa luulesse.

Artiklis tehakse tutvust selle senises baltisaksa kirjanduslookirjutuses tähelepanuta jäänud suundumusega, mis tõendab, et Baltimaade kultuurivahetusprotsess on kulgenud mõlemas suunas: kultuurilist laenu ei võtnud mitte üksi eestlased sakslastelt, vaid eesti ja läti rahvapärimusest kujunes üks baltisaksa identiteedi nurgakive.

Preemia annab augustis üle AABSi president Ain Haas Tartus.

Journal of Baltic Studies on AABSi rahvusvahelise levikuga eelretsenseeritav (ETISe poolt 1.1 klassifitseeritav) interdistsiplinaarse haardega ajakiri, mida annab välja kirjastus Routledge..

AABS on 1968. aastal asutatud mittetulundusühing, mis tegeleb teaduse ja hariduse edendamisega Balti uuringute vallas.

Tagasi üles
Back