Tartumaal haigestunutest on kolm inimest haiglas, intensiivravis ei ole keegi
Täiendatud kell 16.09

Tartu Ülikooli Kliinikumi anestesioloogia ja intensiivravi kliiniku üldintensiivravi osakond. Foto ei ole tehtud neil päevil ega ole koroonaviirushaigusega patsientidega seotud.

FOTO: Margus Ansu

Terviseameti andmetel on Tartumaa haigestunutest Tartu ülikooli kliinikumis kolm inimest. Kaks nakatunut kuuluvad riskirühma, aga kõik haigestunud on tavaosakonnas.

Tartumaal on kinnitatud testide põhjal 12 haigestunut. Ülejäänud on kergete sümptomitega kodusel ravil.

Tõenäoliselt on nakatanud inimeste arv palju suurem ning viiruse kohapealset levikut arvestades lisandub haigestunuid kindlasti veel.

18. märtsi hommikuks oli Eestis koroonaviirus diagnoositud 258 inimesel, alates 31. jaanuarist on kokku tehtud 2020 COVID-19 testi.

Viimasel ööpäeval testitute maakondlik jaotus selgub hiljem.

Enamasti kerged sümptomid

Enamikul koroonaviirusega patsientidel on kerged sümptomid. Maakondade lõikes elab enim haigestunuid Harju- ja Saaremaal  Haiglaravil viibi hetkel 3 inimest – kaks neist kergemalt, üks raskemalt. Nakatunud viibivad Pärnu haiglas ja Tartu ülikooli kliinikumis.

Eestis on viirushaiguse COVID-19 tuvastamise võimekus täna terviseameti, Tartu Ülikooli Kliinikumi, Synlabi, Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Ida-Viru Keskhaigla ja Pärnu Haigla laborites. Tänase seisuga suudavad laborid analüüsida päeva jooksul 500-600 proovi.

Kõiki ei testitagi

Testimise võimekus on piisav nende inimeste jaoks, keda on vaja testida – ennekõike raskelt haiged ja riskirühmadesse kuuluvad inimesed, sealhulgas eakad ja krooniliste haigustega inimesed. Juhuvalimi testimist on kavas rakendada vaid eesliini töötajate testimiseks, kes võivad nakkust edasi kanda riskirühmade patsientidele – tervishoiu- ja hoolekandeasutuste töötajatele ja teistele elutähtsaid teenuseid osutavatele inimestele.

Nii isikukaitsevahendid kui testimisvahendid, sealhulgas diagnostikumid on muutunud defitsiidiks kogu Euroopa Liidus ja tuleb arvestada, et neid peab jätkuma pikemaks perioodiks, ilmselt kuudeks.

Tervishoiuressursside võimalikult säästlikuks kasutamiseks, ei ole viiruse kasvavat levikut arvestades kergemate viirushaiguse tunnustega patsientide testimine enam otstarbekas – sellist taktikat kasutatakse viirusepideemiate faasis, kus tegu on juba kohapealse leviku piiramisega mitte enam leviku Eestisse jõudmise tõkestamisega.

Käsimüügiravimid aitavad kergel haigestumisel

Sümptomite avaldumisel tuleb helistada perearstile või perearsti nõuandeliinile 1220, kust antakse käitumisjuhised.

Tugeva hingamisraskuse või õhupuuduse korral helistage hädaabinumbrile 112. Testi vajalikkust hindab arst ning seda tehakse meditsiinilisel näidustusel.

Kui inimene haigestub, siis peaks ta igal juhul püsima kodus ja võimalusel teavitama haigestumisest inimesi, kellega ta on olnud viimastel päevadel lähikontaktis. Kui sümptomid on kerged – köha, väike palavik, siis tuleb püsida kodus ja vajadusel leevendada sümptomeid. Haigussümptomite (palavik, köha, nohu) leevendamiseks soovitab terviseamet sümptomaatilist ravi käsimüügiravimitega.

Tagasi üles
Back