Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Tartu õngitseb koolide remondiks Euroopast raha

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Descartes’i ja Hansa kool on Tartu linnavalitsuse hinnangul äärmiselt halvas seisukorras, mistõttu linn otsib nende korrastamiseks euroraha. | FOTO: Kristjan Teedema

Kes õnge vette ei viska, sel kindlasti ei näk­­ka, oli Tartu linnavõimu tõdemus, kui Annelinnas kõrvuti olevate Hansa kooli ja Descartes’i kooli remondiks asuti raha taotlema üleeuroopalisest Smart­­EnSchooli projektist. Projekti maht on 12 miljonit eurot, millest toetuse osa võiks olla kuni viis miljonit.

«Taust on ju teada, meie põhikooli majade remondivajadus on üle 60 miljoni euro,» sõnas Tartu abilinnapea Kajar Lember. «Eelarvestrateegia tarvis on sõnastatud, mis on võimalik edaspidi teha ja kui palju peaks linn võtma laenu, et järgmise kümne aastaga teha kõik põhikoolid korda. Olgem ausad, viimasel kümnendil on koolide remontimine olnud kaootiline.»

Eesmärk on püstitatud, kuid raha kipub väheks jääma.

«Ikka õngitsetakse Euroopas ka ringi, kuna meil omal euromeetmeid väga palju ei ole, ja teame, et Eesti meetmest saame korda teha kaks kooli, siis oleme välja õngitsenud ühe SmartEnSchooli projekti, mis on üleeuroopaline,» lausus Lember. Projekti nimi sarnaneb hruštšovkade moderniseerimisega tegeleva projekti SmartEnCity omaga, kuid need ei ole omavahel seotud.

Lember selgitas, et toetusraha on võimalik kahe kooli peale jagada ja kõige loogilisem tundus jagada kahe kõrvuti asetseva põhikooli peale. Mõlemad vajavad remonti ja remondid läheks maksma 12 miljonit eurot. Linnavalitsuse tõdemusel on mõlemad koolimajad äärmiselt halvas seisukorras. Neis õpib kokku üle tuhande lapse.

Kas projektist ka raha ku­­kub, ei saa veel ennustada, see selgub sügiseks. On arvata, et taotlusi tuleb palju, ja võimalik, et isegi kümme korda rohkem, kui saab neid rahuldada.

«Tõenäosus on kümne-kahekümne protsendi juures, aga kui küsima ei minda, siis kindlasti ei saa,» ütles Lember.

Projekti enda eesmärk on laiem kui pelgalt saada korda nõukaaegsed majad. Need koolimajad oleksid tulevikus innovaatilised näidiskoolid: kogu maja töötaks energiasäästlikult ning ka õppesse oleks kaasatud energiasäästu- ja kokkuhoiutemaatikat. Kui päikesepaneelid on katusel, oleks õpilastele võimalik ekraanilt näidata, mida need teevad ja kuidas tuleb kokkuhoid.

Kommenteerides teemat, et Nooruse tänava koolimaja, mis remonditi Tamme gümnaasiumile, läks märksa kallimaks, ütles Lember, et nendes kahes Annelinna koolimajas ei pea kõike ümber tegema ja välja vahetama. «Kui võtame keskmise põhikoolihoone, siis selle remont ongi viis-kuus miljonit,» ütles ta.

Linn on varem välja öelnud, et kapitaalremonti lähevad esimeses järjekorras Raatuse ja Variku kool, projekteerimine käib. «Praeguse teadmise järgi 2017. aasta suvel peaks Raatuse kool minema täisrekonstrueerimisele. Selline on praegu reaalsus, teine kool läheb teises etapis,» lisas Lember.
----------------------

Nutikas koolimaja

•    Projekti sisuks on luua kahest nõukogudeaegsest amortiseerunud Tartu koolimajast innovaatilised «targad» näidiskoolid, renoveerides hooned energiasäästlikuks.

•    Investeeringuid toetavad projekti raames spetsiaalselt koolidele välja töötatud õppeprogrammid ja keskkonnateadlikku käitumist

Tagasi üles