Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Vastse-Kuuste lihatööstus lõpetab töö

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Atria Eesti ASi Vastse-Kuuste lihatööstuse ligi 40 töötajast kümmekonnal on koondamisteade käes, ülejäänud saavad selle aasta lõpuks. Atria Eesti juht lubas eile lihatööstust pildistada väljast. «Sisse me ei luba, töötajad on niigi kurvad ja häiritud,» põhjendas ta. | FOTO: Kristjan Teedema

Naeruväärselt odavad kodumaise sealiha ja piima hinnad ning seakatk on kui hävitav pööris, mis peale põllumajanduse veab põhja ka teisi elualasid. Vastse-Kuuste lihatööstuses on kätte antud esimesed koondamisteated, see on alles algus.

«Kaalume Vastse-Kuuste lihatööstuse sulgemist,» kinnitas Põlvamaal asuva Vastse-Kuuste lihatööstuse omanikufirma Atria Eesti ASi juht Olle Horm. «Lõpetame seal töö tõenäoliselt uue aasta alguses.»

Selline samm tuleb ettevõttel astuda meie põllumajanduse näguripäevade tõttu. «Seakatku pärast on Eesti tootjatel tohutud ekspordipiirangud,» selgitas Olle Horm. «Kasutame kodumaist sealiha, odavat importliha kasutavatel konkurentidel on nüüd eelis. Eesti seakasvatajad on tõelises hädas, põllumehed ei sõitnud eile traktoritega asjata Toompeale. See lumepall alles hakkab veerema.»

Vastse-Kuuste lihatööstuses töötab ligi 40 inimest. Olle Hormi sõnul oli eilseks koondamisteate kätte saanud seitse-kaheksa inimest, lähikuudel jõuab järg ka teiste töötajate kätte.

«Süda tilgub verd sellist otsust tehes, meil on Vastse-Kuustes väga head ja töökad inimesed,» tõdes Olle Horm. «Aga mis teha, kahjumiga ei saa töötada, muud väljapääsu pole.»

Rohkem töötuid

Vastse-Kuuste vallavanem Lennart Liba polnud eile hommikul ettevõtte plaanidega kursis. «Tean vaid seda, et esimestele inimestele on koondamisteade kätte antud,» rääkis ta. «On halb aimdus, et siin töö lõpetatakse ja kolitakse tootmine Valka.» Vallavanema sõnul on lihatööstuse töötajatest laias laastus pooled kohalikud, viimastel andmetel 22 valla elanikku.

Põlvamaal kaldub 40 töötajaga ettevõte suuremate firmade poole, nentis töötukassa Põlvamaa osakonna juhataja Katri Mandel. «Vastse-Kuuste lihatööstuse sulgemine on suurim löök vallale, see ettevõte oli suur tööandja, mis seni tundus üsna stabiilne,» märkis ta.

Põlvamaal oli augusti lõpus töötukassas töötuna arvel 625 inimest, neist 21 elas Vastse-Kuuste vallas.

Midagi head pole kuulda teistestki kodumaist liha kasutavatest tööstustest. «Halvasti läheb,» iseloomustas Tähtvere vallas tegutseva Tartu Agro Rahinge lihatööstuse käekäiku ettevõtte juht Aavo Mölder.

Puhja valla Rämsi küla kaht sigalat tabanud seakatku pärast asub Tartu Agro praegu rangete piirangutega järelevalvealas. «Ega me peale sigade söötmise nendega muud teha saa,» märkis Aavo Mölder. «Järelevalvetsoonis ei tohi me oma firmalegi oma sealiha müüa. Saame tappa vaid niipalju sigu, kui neid vorsti sisse läheb. Eks peame lihatööstusele varsti importliha ostma hakkama.»

Suvel hakkas Tartu Agro otsi kokku tõmbama Ilmatsalus asuvas suures täistsükliga sigalas. Nüüd on seal 5000 seast alles 1400, kes iga päevaga suurendavad ettevõtte kahjumit. Nimelt kulub ettevõttel põrsast 115-kilose sea kasvatamiseks viis ja pool kuud, iga päev pärast seda tähendab sea söötmine aina suuremat kahjumit.

«Pooled sead on meil ülekasvanud,» ütles Aavo Mölder. «Küsisin esmaspäeval veterinaaridelt, kas pean need sead elusalt auku ajama. Ei saanudki vastust, mida loomadega teha.»

Valga võtab töö üle

Tartu Agro ei taha oma lihatööstust kinni panna, kuid praegu pole ettevõttel selle tuleviku suhtes mingit kindlust.

Atria Eesti tahab Vastse-Kuuste lihatööstuse koos seadmetega maha müüa. Seal valmistatud VK kaubamärgiga lihatooteid, näiteks vorste ja sinke, hakkab ettevõte tootma oma Valga lihatööstuses.

«Tooted jäävad, aga nende maitse võib küll muutuda,» ütles Olle Horm. «Elu on näidanud, et toote maitset mõjutavad nii selle tegija käsi kui ka seinad.»

Atria Eesti alustas Eestis tegevust 2005. aastal, kui omandas Valga lihatööstuse. 2008. aastal saadi Wõro Kommertsi ja Vastse-Kuuste lihatööstuse omanikuks. 2009. aastal ühinesid Wõro Kommerts, Vastse-Kuuste lihatööstus ja Valga lihatööstus Atria Eesti ASiks.

Tagasi üles