Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Pööningul algab kohtumõistmine

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Peaosas on Vanemuise näitleja Priit Strandberg. | FOTO: Kristjan Teedema

Toomel asuva Tartu ülikooli muuseumi pööningule ei satu lihtsurelikud kuigi  sageli. Ajaloo hõngu on  seal tunda nina ja silmaga. Hea ruum ilma erilise  pingutuseta selleks, et teha teatrit. Näiteks mängida Franz Kafka «Protsessi».

«Protsessi» on Eestis lavastatud varem vaid ühel korral – seda tegi aastal 1995 Sven Kuntu Von Krahli teatris.

Sedapuhku on lavastaja Ain Saviauk ning lavastus tuleb vaatajate ette Vilde teatri ja ülikooli muuseumi koostöös.

Härra K ei saa selgust

Noore pangaametniku härra K osas on vanemuislane Priit Strandberg. Teistes rollides on harrastusnäitlejad. Kahes osas tuleb vaatajate ette Aireé Pajur, kes on nii nagu ka Kristiina Metsanurk – temagi on trupis näitleja – ühtlasi lavastuse projektijuht.

Pajuri sõnul kulgeb «Protsessi» tegevustik Kafkale tüüpiliselt välises plaanis igati realistlikult. Ühel hommikul vahistatakse edukas noor pangaametnik Josef K ehk härra K. Kui ta püüab teada saada, milles seisneb tema süü, ilmneb aegamisi, et selguse saamine käib talle üle jõu.

«Kafka «Protsess» on ajatu klassika, mis puudutab iga inimest, ning tema tõlgendusvõimalusi on mitmeid,» märgib Pajur. «Ühest küljest on see väikese inimese võitlus lõputu bürokraatiamasinaga, teisalt on see sügavalt allegooriline ja mitmetasandiline teos, milles käsitletakse inimese südametunnistuse temaatikat.»

Silver Vahtre mõte

Sellessamas pööningusaalis on varemgi teatrit tehtud. Näiteks 2003. aastal festivali Draama ajal etendas Tallinna linnateater seal Jaanus Rohumaa lavastatud ja Mae Kiviloo kujundatud «Mandragorat», mis põhines Doris Kareva samanimelisel luulekogul.

Sama festivali kavas oli Jaan Unduski «Goodbye, Vienna», mille lavastas aastal 2002 Tartu teatrilabori sildi all Tõnu Lensment ja mille kunstnik oli Silver Vahtre. Mäng käis muuseumi mitmel korrusel ja pööningulgi.

Lavastaja Ain Saviauk sai mõtte etendada Kafka «Protsess» pööningusaalis Silver Vahtrelt, kes on ka sama lavastuse kujunduse looja.

«Keset Tartu linna on nii suurepärane ruum hämmastava mõjuga, et ei olegi vaja midagi muud, kui kutsu inimesed kohale,» ütles kunstnik. «See on ju kirik, ja teater on välja kasvanud dionüüsiatest ja müsteeriumidest. See on teatritegemiseks õige koht.»

Kujunduse üks ideid on Vahtre sõnul seotud sellega, et tänapäeval on veel enam kui Kafka ajal kohtumõistjaks mitte niivõrd kohus, vaid pigem meedia. «Selle tõttu kasutame põhjusega,  mitte odavuse pärast kujunduses ajalehti,» ütles kunstnik. «Aga Postimehe patrioodina pean ma ütlema, et kasutame ainult Postimeest.»
-------------------------------

Esietendus täna

• Toomel Tartu ülikooli muuseumi pööningusaalis esietendub täna kell 19 muuseumi ja Vilde teatri koostöös Franz Kafka «Protsess».

• Dramatiseerinud Peeter Kollom.

• Lavastanud Ain Saviauk.

• Kujundanud Silver Vahtre.

• Peaosas Vanemuise näitleja Priit Strandberg.

Tagasi üles