Tuhanded kooliõpilased taaselustavad laulupeotraditsiooni algusaja

Tõstamaa laulukoor aastal 1865.

FOTO: ERM Fk 355.90

Eesti Rahva Muuseumi ja Eesti ajaloo- ja ühiskonnaõpetajate seltsi eestvedamisel toimuvad neljapäevast laupäevani üle Eesti ajarännakud 1869. aasta maikuusse ehk aega, mil mitmed kollektiivid valmistusid esimeseks üldlaulupeoks.

Ajarännakus osalejad mängivad läbi olukorra, kuidas laulukoor kavandab retke Tartusse esimesele laulupeole. Aruteludel uuritakse, kuidas sündis laulupeo traditsioon, kuidas esimeseks üldlaulupeoks valmistuti ja mis teemadel arutleti või vaieldi. Ajas rändamiseks on välja töötatud stsenaarium, mille kulgu teavad põnevuse hoidmiseks vaid põhitegelased.

Ajarännaku päeva osadeks on traditsiooniliselt kogunemine, riietumine, endale rolli ja ajakohase nime võtmine ning seejärel toimub tseremoniaalne ajas tagasiminek. Rännak toimub kokku ligikaudu 2–3 tundi. 

ERMi ajarännak toimub neljapäeval, 2. mail algusega kell 11 Tartus Raadil, muuseumi välialal ning Raadi mõisa pargis, kus osalevad Tallinna Audentese erakooli õpilased.

Üle-eestiline ajarännak on pühendatud 150 aasta möödumisele esimesest laulupeost. Projektis osaleb tuhandeid koolilapsi, aga ka mitmeid muuseume ning laulukoore ja orkestreid üle Eesti.

Tagasi üles