Galerii: kõned, kontsert ja melu vabariigi aastapäeva aktusel ERMis

Eesti Rahva Muuseumisse oli reede õhtul kutsutud rohkelt silmapaistvaid ja väärikaid tartlasi, et tähistada kontsertaktusega Eesti Vabariigi 101. aastapäeva. Peeti kõnesid, jagati välja Tartu linna aukodanike ja Tartu Tähe aumärgid ning nauditi Gerda Kordemetsa lavastatud kontsertetendust «Tartu muinasjutt», milles astusid üles Tartu noortekoor, Tartu Karlova kooli koorikooli mudilas- ja lastekoorid, Just tantsukool ning Tartu Waldorfgümnaasiumi õpilased.

Tartu aukodanikeks nimetati jalatsitööstur Leida Kikka, Tartu kiirabi juht Ago Kõrgvee ning maalikunstnik Heldur Viires. Tartu Tähe teenetemärgi pälvisid koolijuht Tarmo Kerstna, keeleteadlane Valve-Liivi Kingisepp ja diplomaat Kirsti Narinen.

Aktust võõrustanud Tartu linnapea Urmas Klaas alustas oma aastapäevakõnet meenutusega Tartu rikkast ajaloost koos oma traditsioonide, vabaduseaadete ja siin tegutsenud suurmeestega. Kuid rikka ajaloopärandi kõrval on Tartu Urmas Klaasi sõnul alati avatud uutele mõtetele, ideedele ja algatustele. Linnapea peatus oma kõnes ka 2024. aasta Euroopa kultuuripealinnaks pürgimisel, milles on väga oluline roll sadadel tartlastel ja siinsetel kogukondadel. 

Linnapea kõneles, et Tartu on lisaks akadeemilisele tegevusele olnud läbi sajandite ka oluline ettevõtluslinn ning siinsed tööstuse lipulaevad on kindlalt rivis ja maailmaski kõvad tegijad. Meenutades jaanuaris toimunud sTARTUp Day ärifestivali, sõnas linnapea, et uued ettevõtmised on Tartusse alati oodatud ning et Tartu soovib rakendada kõiges nutikat, ergast ja kaasaegset mõtteviisi, et saaks koos elanikega areneda üha edukamaks suunanäitajaks. 

Linnapea rõhutas oma kõnes Tartu ja Tallinna vaheliste ühenduste olulist. «Meil on vaja ühendusi inimestele, et väärtustada inimeste aega ja elusid. Meil on vaja ühendusi, et «mõte liiguks». Nii nagu ütles Peetri kiriku õpetaja Ants Tooming, kui iseloomustas professor Kalle Kasemaad Eesti Rahvusmõtte auhinna üleandmisel: «Kui näen professor Kasemaad Tartu tänavail liikumas, siis mõtlen kohe, et «mõte liigub». «Tõepoolest, Tartus mõte liigub,» ütles linnapea. 

Linnapea viitas ka tänavu suvel Tartus toimuvatele suurüritustele – ülikooli vilistlaste kokkutulekule, Tartu laulupeole ja ka 70 000 külalist Tartusse toovale Metallica kontserdile. Samuti rõhutas linnapea vajadust jätkata laulupeoaastal Maarja kiriku taastamist. 

Tagasi üles
Back