Rally Estonia tuleb jälle

Mullune Rally Estonia avaüritus.

FOTO: Kristjan Teedema / Tartu Postimees / Scanpix

​Baltikumi suurima autospordiürituse Shell Helix Rally Estonia korraldajad kinnitasid 2019. aasta ralli kuupäevad.  Tuleva aasta Estonia ralli sõidetakse Tartu, Otepää, Elva ja Kanepi teedel 12.–14. juulil. 

Tänavu juulis korraldatud võistlusest sai tõeline rallipidu, mis tipnes Toyota Gazoo Racing WRT meeskonna sõitjate Ott Tänaku ja Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC) võiduga.

Kümnete tuhandete fännide silme all alistasid nad maailma tippu kuuluvad Hyundai Motorsporti sõitjad Hayden Paddoni ja Seb Marshalli (Hyundai i20 Coupe WRC) ning Citroen Total Abu Dhabi WRT sõitjad Craig Breeni ja Scott Martini (Citroen C3 WRC).

Lisaks kolmele WRC sarja tehasemeeskonnale oli stardis veel kaks WRC autot. Eelmiste põlvkondade masinad tõid starti Georg Gross ja Raigo Mõlder (Ford Fiesta WRC) ning Valeri Gorban ja Sergei Larens (Mini Cooper WRC). Pärast põnevat duelli väljusid sellest võitjana Gross ja Mõlder. Uuel aastal loodavad korraldajad Georg Grossi ja Raigo Mõlderit stardis näha juba uue põlvkonna Ford Fiesta WRC autoga, millega nad näitasid head kiirust tänavusel Saaremaa rallil. R5 klassi autosid oli stardis kaheksa, nende seas esimest korda Eestis startinud Hyundai i20 R5, kokku oli stardinimekirjas üle saja võistlusauto. 

Märkimisväärne on see, et Shell Helix Rally Estonial startinud sõitjad olid edukad kaks nädalat hiljem sõidetud Soome MM-rallil. Ott Tänak ja Martin Järveoja võitsid WRC etapi üldarvestuses, Eestis WRC 2 klassis kiireimad olnud Eerik Pietarinen ja Juhana Raitanen (Skoda Fabia R5) tõusid ka Soomes WRC 2 klassis kõrgeimale poodiumiastmele ning Estonian R2 Challenge klassi võitnud Ken Torn koos Kuldar Sikuga (Ford Fiesta R2) olid võidukad Soomes Junior WRC klassis.

Toyota Gazoo Racing WRT-le oli see esimene kord, kui Toyota Yaris WRC startis väljaspool WRC sarja. Kõik kolm osalenud WRC tehasemeeskonda jäid Shell Helix Rally Estonia katsete ja korraldusega rahule ning avaldasid soovi tagasi tulla. 

Mullusel Rally Estonial oli pealtvaatajaid ligi 36 000. Korraldajate hinnangul oli tegu senise suurima ja parima Rally Estoniaga alates aastast 2010, kui toimus esimene võistlus. Samas leiab ralli direktor Urmo Aava, et arenguruumi on, ja see on ka üks järgmise aasta eesmärkidest.

«2018. aasta Shell Helix Rally Estonia oli meile korralik väljakutse. Me suutsime pärast aastast pausi saada meeskonna tööle täpselt nii, kui soovisime, ning täitsime endale seatud eesmärgid,» ütles Aava.

WRC tiimide osalemine, Ott Tänaku ja Martin Järveoja võit, suurepärane ilm ja fännide toetus raja ääres tegi Aava väitel ralliga sisustatud nädalavahetusest tõelise rahvapeo.

«Uuel aastal jääb formaat samaks, teeme tööd detailidega, et olla veelgi parem üritus võistlejaile ja publikule. Jätkame tihedat koostööd WRC promootori, rahvusvahelise autoliidu FIAga, WRC tehasetiimidega ning auto maaletoojatega Eestis,» rääkis Aava.​

Tagasi üles