Supilinna uputust pelgav Tartu varub Emajõe vastu liivakotte

Risto Mets
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Möödunud nädalal olid pajud Emajõe ääres juba tüvedeni vees. Praeguseks on veetase veelgi kerkinud.
Möödunud nädalal olid pajud Emajõe ääres juba tüvedeni vees. Praeguseks on veetase veelgi kerkinud. Foto: Sille Annuk.

Sadude ja sula tagajärjel üha kerkiv Emajõe veetase on pannud Tartu linnavalitsuse muret tundma. Linnamajanduse osakond on juba sõlminud eelkokkuleppeid liivakottide muretsemiseks, millega vajadusel suletakse Supilinna kraavi ava.


Emajõe veetase on praeguse aastaaja kohta erakordselt kõrge ning külmemate ilmade jätkudes võib see veelgi tõusta, edastas Tartu linnavalitsus.



Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudi andmetel oli täna hommikul veeseis Emajões 2,24 meetrit üle Tartu nullpunkti, mis on viimase 30 aasta kõrgeim veeseis detsembrikuu keskel.



Eilseks oli veetase tõusnud neli, tänaseks seitse sentimeetrit. Praegu on kriitilise piirini jäänud umbes 30 sentimeetrit.



«Meile on esimeseks ohukohaks Supilinna tiigi linnapoolses osas olev kraav, mis hakkab tagurpidi töötama veekõrguse juures 32.15 meetrit üle merepinna ehk 2.54 meetrit üle Tartu vaatlusjaama nulli. Seda näitu jälgime väga täpselt,» selgitas Tartu linnavalitsuse linnamajanduse osakonna juhataja Rein Haak.



«Kõrget veetõusu põhjustasid lumesulamisveed ning sellele järgnenud lobjaka külmumine, mis ummistab jõge, kraave ja truupe.»



Vana-Ihaste jõepoolsete alade üleujutust ei saa takistada, kuni seal pole välja ehitatud poldrisüsteemi alates kanalist kuni Luunja vallani, et välistada vee tagasijooksu luhalt.



«Kui külmi öid enam ei tule, siis ei ole olukord veel kriitiline, kuid madalamatel kohtadel elavad tartlased võiksid oma keldritel siiski pilku peal hoida,» soovitas Haak.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles