Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kuidas kaks muumiat Emajõelinna jõudsid

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
FOTO: Kristjan Teedema

Tartu ülikooli kunstimuuseumi muumiakambri kaks palsameeritud egiptlast, millele võrdväärseid ei ole mujal Balti riikides ega ka Soomes, on pärit 1791. aastal Vastse-Kuustes  sündinud Otto Friedrich von Richteri uurimisreisidelt Egiptusesse ja Nuubiasse. Ta suri teel koju aastal 1816 Smürnas (tänapäeval Izmir Türgis).

Kogutud muistised jõudsid kaugelt maalt tema isa Otto Magnus von Richteri kätte, kes need aastal 1819 Tartu ülikoolile kinkis. Kõigest sellest annab hea ülevaate mullu mais ülikooli kunstimuuseumis avatud näitus «Teekond Hommikumaale».

Ülikoolile kingitud kollektsioonis oli 128 muistist. Nagu 9. veebruaril avatavasse muumiakambrisse üles seatud puutetundlikult ekraanilt saab lugeda, olid nende hulgas suuremateks haruldusteks rikkalike maalingutega kaetud vaarao kirjutaja puusarkofaag ja kaks inimmuumiat. Lisaks oli kogus palju väiksemaid esemeid, nagu näiteks skarabeused ja kujukesed, mis pidid surnut teenima hauataguses elus.

Esimese maailmasõja ajal evakueeriti von Richteri Egiptuse muististe kogu koos ülejäänud antiiksete originaalidega Venemaale. See kollektsiooni osa asub praegu Voroneži oblastis Kramskoi-nimelises kunstimuuseumis. Muumiad asusid evakueerimise ajal vanas anatoomikumis ja jäid Venemaale saatmata.

Tagasi üles