Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Miss Valentine toob kohale maailma parimad rühmvõimlejad

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Mullusel MMil juunioride seas neljanda koha saavutanud VK Janika Diamondsi võimlejad sihivad kõrget kohta ka kodus. | FOTO: Kristjan Teedema

Tänavu 22. sünnipäeva tähistav Miss Valentine’i võimlemisturniir on mastaape veelgi laiendanud ning kirsina tordil selgitatakse tänavustel võistlustel välja esimesed Euroopa meistrid rühmvõimlemises.

Carmel Kallemaa. | FOTO: Kristjan Teedema

Miss Valentine’i ellukutsuja ning võistluste peakorraldaja Janika Mölder tunnistas naerdes, et kakskümmend kaks aastat on ühe spordiürituse jaoks juba nii aukartust äratav vanus, et passi ei julge enam vaadatagi: mis siis veel sealt vastu peaks vaatama? Siiski on Mölder jätkuvalt indu täis ning teisiti see ei saakski olla, sest neljapäeval algavateks võistlusteks on Tartusse saabumas 1200 võimlejat 37 riigist.

«Oleme suutnud järjest kasvada ja pole seejuures oma mainet alla lasknud,» oli Mölder rahul. «Miss Valentine on rahvusvahelises kalendris kindlalt paigas ning suur osalejaskond annab tunnistust, et meie võistlus on seda väärt, et siia tulla.»

Tulevane olümpiamedalist

Miss Valentine on aasta esimesi võistlusi ning seega on see paljudele võimlejatele esimene võimalus võistlusolukorras oma programmi proovida. Lisaks on see hea stardipakk ja ettevalmistus järgmisteks jõuproovideks, nii on tänavu Miss Valentine’ile järgnemas grand prix Moskvas ning seejärel MK-etapp Soomes.

Aastate jooksul on Miss Valentine’ilt läbi käinud mitmeid (hilisemaid) olümpiavõitjaid ja maailmameistreid, tänavune suurim nimi on ukrainlanna Anna Rizatdinova, kes on võitnud mitmesugustelt võistlustelt kamaluga medaleid, sealhulgas on ta kroonitud 2013. aasta rõngaharjutuses individuaalseks maailmameistriks. «Tema on kindel medalisoosik ka Rio de Janeiro olümpiamängudel,» märkis Janika Mölder.

Siiski möönis Mölder, et just augustis peetavate olümpiamängude pärast jätavad mõnedki tipptegijad Tartusse tulemata, sest kavad vajavad veel lihvimist ja on ka neid, kes ei soovi hooaja nii varases faasis oma kavu teistele näidata.

Maailma parimad

Palju põnevust ja vaatemängu tõotab Miss Valentine’i raames laupäeval ja pühapäeval peetav kõigi aegade esimene rühmvõimlemise EM. Kuna kõik rühmvõimlemise tipp-riigid eesotsas Soome ja Venemaaga asuvad Euroopas, võib öelda, et tegelikult saab neil päevil Tartus näha maailma parimaid rühmvõimlejaid.

Olümpiamängude programmi mittekuuluva rühmvõimlemise harjutusi sooritatakse erinevalt iluvõimlemisest ilma vahenditeta. See on äärmiselt nõudlik ala, kus kõik võistkonna liikmed – neid on kuus kuni kümme – peavad sooritama samu elemente täiuslikus kooskõlas.

Pea kolmeminutilise kava sisse peab mahtuma üheksa hüpet, lisaks hindavad kohtunikud tasakaalu, keha liikumist, kombinatsioone, aga samuti kava kompositsiooni ja artistlikkust.

«Kõik peab olema ühtne tervik. Kui keegi rühmast näiteks kusagil pausi teeb, siis on see kohe viga,» tutvustas Janika Mölder rühmvõimlemise köögipoolt.

Ühest riigist saab EMil osaleda kuni neli võistkonda. Laupäevasel eelvõistlusel alustab 33 tiimi, kellest finaali jõuab kümme parimat.

Favoriitidena tõi Janika Mölder välja valitseva maailmameistri, rühma Minetit Soomest, samuti MMi hõbeda Expressia (Venemaa), neljakordse maailmameistri Madonna (Venemaa) ning koguni kuuekordse maailmameistri Ovo (Soome).

«Kõik tulevad siia uue programmiga, nii et võitjat ma parem ennustama ei hakkaks,» lisas Mölder.

Miss Valentine

• Tartus 11.–14. veebruarini.

• Osaleb 1200 sportlast 37 riigist, esimest korda on Tartus India, Lõuna-Korea ja Puerto Rico võimlejaid.

• Nimekaimad osalejad: 2013. aasta maailmameister Anna Rizatdinova (Ukraina), 2015. aasta MMi naiskondliku arvestuse hõbemedalist Arina Charopa (Valgevene) ning pronksmedalist Viktoria Mazur (Ukraina), 2014. aasta juunioride EMi hõbemedalist Žala Pirijeva (Aserbaidžaan).


-------------------------

Tartu teemandid sihivad medalit

Mullusel rühmvõimlemise MMil juunioride arvestuses neljanda koha saavutanud VK Janika Diamondsi võistkonna piigadelt ootab Janika Mölder korralikku esinemist ka EMil ning medal võiks tema hinnangul olla täiesti reaalne. «Tüdrukud teevad tööd äärmiselt pühendunult ja professionaalselt,» tunnustas ta.

Ka Diamondsi rühma treener Grete Reimand (pildil) ja balletiõpetaja Katre Unt-Lidmets tõstsid esile, et kuigi kodulinnas toimuvat suursündmust oodatakse suure ärevusega, on kõik tüdrukud positiivsed ja teotahet täis. Ettevalmistusperioodil treenitakse kuus korda nädalas, üks harjutuskord kestab keskeltläbi kolm tundi. Kõik ikka selle nimel, et oma kava täiuslikkuseni lihvida.

Reimand rääkis, et tänavuse kava koostas neile Soome tippkoreograaf Antton Laine. «See on väga raske kava. Meie jaoks väga suur väljakutse,» tunnistas ta.

Katre Unt-Lidmets lisas, et tegelikult saadakse koreograafilt kava karkass ja liigutused, lõpliku kuju saab kava ikkagi treeningusaalis. «Me peame arvestama ka tüdrukute individuaalsusega, mõni liigutus lihtsalt mõnele tüdrukule ei sobi ning meie ülesanne on siis otsida välja parim variant,» selgitas ta.

Treenerite sõnul on Miss Valentine’i võistlus ka vaheetapp, kus nähakse, millist vilja on kandunud augustist saadik tehtud töö, ning selle põhjal otsustatakse, kuidas edasi liikuda. EMi medali kohustust pole võistkonnale seatud, Grete Reimandi sõnul on kõige olulisem see, et tüdrukud teeksid kindla, julge ja emotsionaalse etteaste. «Koht on vaid boonuseks ja selle peal pole me kunagi väljas olnud,» ütles ta. (TPM)

Tagasi üles