Päevatoimetaja:
Jens Raavik
+372 739 0371
Saada vihje

Tudengeil valmib tiksuv keelepomm

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Noored iduettevõtjad Anton Yeshchenko (vasakult), Kaia Tomson, Kristina Allik ja Andreas Valdmann loodavad pühapäevaks valmis meisterdada praktilise keelepommi.
Noored iduettevõtjad Anton Yeshchenko (vasakult), Kaia Tomson, Kristina Allik ja Andreas Valdmann loodavad pühapäevaks valmis meisterdada praktilise keelepommi. Foto: Kristjan Teedema

Keeleõppel kasutatav pommike, rakendus, mis võrdleb toidukaupade hindu, ning äpp, mis aitab kokku saada spordihuvilistel – Student Startup Campi kursusel osalejad loodavad, et nende lennukad ideed leivad peagi praktilist kasutust.

Idufirmasid tärkab Eestisse nagu seeni pärast vihma ning et tudengid valdkonnast süvitsi aimu saaksid, korraldataksegi juba kolmandat aastat sellist nädalapikkust ettevõtluskursust. Kursuse käigus arendavad tudengid veebi- ja mobiilirakenduse prototüüpe, mida esitletakse pühapäeval finaalüritusel Physicumis.

Startup Campi korraldaja Kai Islandi sõnul on idufirmadele äärmiselt tähtis IT-pool, kuid palju tähelepanu pööratakse ka kõigele muule, mida on tarvis start-up’i ettevõtte käivitamiseks, näiteks äriplaani loomine, turundus ja disain.

Samuti rõhutas Island, et kursusest ei võta sugugi osa üksnes infotehnoloogiatudengid, on ka neid, kes õpivad näiteks reklaami, majanduse või füüsika erialadel.

Rahvusvaheline seltskond

Kursus algas ühise ajurünnakuga, kus 80 osalejat jagati töörühmadesse. Välja käidud ideedest jäi lõpuks sõelale kümme kõige perspektiivikamat. Kuna kursusel osalev seltskond on rahvusvaheline – tudengeid on Ghanast Filipiinideni –, siis on kursuse töökeel inglise keel.

Kaie Island tõdes, et rakendused, millega töörühmad tegelevad, on peaasjalikult välja kasvanud tudengite endi erialastest probleemidest või puudutavad neid isiklikult. Üks töörühm tegeleb näiteks rakendusega, mille abil saab võrrelda toidukaupade hindu poodides, et leida lõpuks kõige soodsam ninaesine.

Kui üldiselt keskendub kursus tarkvarale ehk veebi- ja mobiilirakenduste väljatöötamisele, siis üks töörühm võttis käsile ka riistvara ning nendel on plaan pühapäeva õhtuks välja arendada keeleõppes ülimalt praktiline mänguasi töönimega «Keelepomm».

Pommi arendamisega tegeleb neljaliikmeline seltskond. Tootedisani õppiv Kristina Allik selgitas, et iseenesest pole idee revolutsiooniline, sest seesuguseid tiksuvaid sõnamängudeks kasutatavaid mängupomme saab kaubandusest praegugi hankida.

Keeleõppes pole nendega paraku suurt midagi peale hakata, sest pomm kipub «plahvatama» liiga kiiresti, kindlat plahvatusaega pole aga võimalik määrata. Nii võib pomm õhku lennata juba siis, kui laps alles sõnaselgitusi jagab.

«Pommirühm» kavatseb seevastu luua nägusa lelu – lõpuks võib see võtta ka hoopis mingi muu, näiteks lendava taldriku vormi –, millel on küljes sõnu kuvav tabloo ning mille funktsioone on võimalik mobiilirakenduse abil muuta.

Samal ajal uue pommi väljatöötamisega luuakse tootele ka kodulehekülg, samuti seisab ees katseperiood õpetajate ja õpilastega, et näha, kuidas asjake toimib.

Harjutatakse koostööd

Töörühma liikmed kinnitasid, et kursus on äärmiselt vajalik, kuna toob kokku erinevate vaatenurkadega inimesed. «Siit leiab uusi tutvusi ja mõttekaaslasi, et teha koos midagi huvitavat, kusjuures sellel ei peagi alati olema mingi reaalne väljund, just grupitöö on see, mida õpid selle nädala aja jooksul kõige enam,» märkis Allik.

Vanemate kolleegidega nõustus täiel määral Markus Kuslap, kes on veel Hugo Treffneri gümnaasiumi abiturient. Tema juhib töörühma, mis töötab välja võistkonnaspordist huvituvatele inimestele mõeldud Tindo-Mondo-nimelist rakendust. «Olla tiimis kõige noorem ja seda juhtida on väga suur kogemus ja väljakutse,» tunnistas ta.

Mondo-Tindo põhimõte on lihtne: kui tahad minna palli mängima, kuid oleks vaja veel paari mängijat, saab rakenduse abil huvilised kärmelt leitud. Kuslapi sõnul on praegu veel arendusjärgus rakendus juba päris suurt huvi tekitanud.

Student Startup Camp

• Kursusest võtab osa ligi 80 tudengit Eesti ja Läti ülikoolidest.

• Finaal on pühapäeval algusega kell 16.30 Tartu ülikooli Physicumis.

• Juhendavad eksperdid Transferwise’ist, Skype’ist, Microsoftist, Vitalfieldsist ja teistest IT-ettevõtetest.

Kommentaarid
Tagasi üles