Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Virtuaaltuur näitab linnaosi seninägematu nurga alt

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Tartu kohta tehtud 360-kraadine virtuaaltuur viib vaatajad ka üle-eelmisel aastal valminud postimaja liiklussõlme ja Ihaste linnaosa (all) kohale. | FOTO: www.taevakaamera.ee

Droonidega aerovideosid ja -fotosid tegev Taevakaamera valmistas Tartu kohta 360-kraadise virtuaaltuuri, nii saab igaüks oma silmaga vaadata, mis moodi näevad Tartu linnaosad välja pilvepiirilt piiludes.

Praegu saab virtuaaltuuril valida vaatlemiseks kuut piirkonda: kesklinn, Idaringtee, Raadi lennuväli, Ropka, Annelinn ja Ihaste. Kesklinna kohta on võimalik vaadata droonivideot ka Toomemäest, toomkirikust ja Turu-Riia ristmikust. Samuti pakub tuur Tartu kesklinna öist vaadet.

Taevakaamera esindaja Tiit Grihini sõnul valiti tuuril olevad kohad selle järgi, et oleks võimalikult huvitav. «Tahtsime teha erinevatest linnaosadest. Need on kohad, mida inimesed pole sellise nurga alt kunagi varem näinud,» lausus ta.

Möödunud nädala keskel internetis avaldatud virtuaaltuuri ettevalmistustööd tehti eelmise aasta suvel. «See oligi suveprojekt. Tegime selle puhtalt omal algatusel ja mõtlesime, et äkki kellelegi meeldib ja et siit võiks midagi edasi areneda,» lausus Grihin. Praegu saab tuurile minna ainult Tartu linna kodulehe kaudu.

Grihini sõnul võttis tuuri valmistamine aega umbes nädala. «See töö ei kesta kaua. Näiteks ühest positsioonist pildistamine kulutab umbes pool tundi. Pigem kulub aeg järeltöötlusele, sest pildid on vaja programmidega kokku panna. Nädalaga saab kindlasti valmis,» sõnas ta.

360-kraadise vaate jaoks pidi drooniga üles viidud fotokaamera tegema 80-90 pilti. «Üks ring tuleb ära pildistada, siis kaamera natukene allapoole suunata ja järgmine ring üles pildistada,» kirjeldas Grihin virtuaaltuuri valmistamise tehnoloogiat.

Kui Taevakaamerale on 360-kraadiste virtuaaltuuride valmistamine  üsna uus asi, siis mujal maailmas on need väga levinud. «Selliseid virtuaaltuure tehakse väga palju, kuna droonid on niivõrd arenenud,» lausus ta.

Tiit Grihin tuletab drooniomanikele meelde, et masina lennutamisel on kindlad reegild: «Tartus on nii, et kui lennu ajal on Tartu lennujuhtimistorn avatud, see on üldjuhul iga päev üheksast hommikul seitsmeni õhtul, tuleb taotleda kolm päeva enne lennuluba. Kui lennujaam on suletud, võib lennata kuni 150 meetri kõrguseni ka ilma loata. Torni lahtiolekuajad võivad muutuda ning nendega saab tutvuda lennuliiklusteeninduse kodulehel.»

Tartu virtuaaltuuri jaoks pildistati fotod 100-150 meetri kõrguselt. «Ei tasu väga kõrgele minna, sest siis kaob detailsus ära,» lausus Grihin.

Taevakaamera teatel kogus virtuaaltuur esimese kahe päevaga 20 000 vaatamist.

Tagasi üles