Päevatoimetaja:
Jens Raavik
+372 739 0371
Saada vihje

Eesti arst Jaak Aru võõrsilt: Saksamaal tuleb trammis maskita reisijal tasuda 60 eurot trahvi (7)

Eesti arst Jaak Aru töötab Saksamaal.
Eesti arst Jaak Aru töötab Saksamaal. Foto: Erakogu

Doktor Jaak Aru on aastaid töötanud ​Berliini ja selle lähiümbruse suurtes haiglates geriaatria vanemarstina. Praegu tegutseb ta Ernst von Bergmanni haiglas Potsdamis, milles on tuhat voodikohta. Ernst von Bergmannile kui arstiteadlasele ja Tartu ülikooli kirurgiaprofessorile on muide Toomemäele pühendatud ausammas.

Aastavahetuse-puhkuse veetis Jaak Aru aga Peedul pere ringis ning oli enne äralendu nõus võrdlema inimeste käitumist ja riikides kehtestatud reegleid koroonaajal.

Jaak Aru, koroona-aega arvestades, kui lihtne see reisimine teile on olnud?

Kokku pean tegema puhkuse tarvis kuus koroonatesti: siia tulles kaks päeva enne väljalendu, siis lennujaamas, ja siis seitsmendal päeval Eestis. Pärast neid teste sain Eestis juba vabalt ringi liikuda. Nüüd enne äralendu tegin tasulise testi Synlabis. Kui jõuan Saksamaale, teen tasulise testi lennujaamas. Kui need testid on negatiivsed, võin oma Berliini kodust lahkuda. Siis teen testi haiglas ja kui ka see on negatiivne, võin asuda pärast personaliarsti nõusolekut igapäevast tööd tegema.

Te teravdatud pilk on kindlasti tähele pannud, kas inimeste käitumises koroonaviirusohtu tajudes on erinevusi, kui võrdlete elu Saksamaal Eestiga. Kirjeldage neid palun!

​Kindlasti on Saksamaa valulävi koroonaviiruse suhtes tunduvalt madalam kui Eestis. Alates 11. jaanuarist ehk homsest hakkab kehtima liikumispiirang nendes piirkonnas, mille viimase 14 päeva haigestumus 100 000 inimese kohta ületab 200, Eestis on see näitaja 500 kandis (eile oli 606 – A.J.). See tähendab, et siis on Saksamaal soovitav püsida oma elukohas 15 kilomeetri raadiuse ulatuses. Kohvikud, muuseumid, kontserdisaalid on Berliinis alates novembri keskpaigast suletud. Poes ja ühiskondlikus transpordis on maski kandmine kohustuslik. Trammis tuleb maskita reisijal tasuda 60 eurot trahvi.

Mis on teid veel on hämmastanud Eestis?

Ostukeskustes minu pilgu ette jäänutest on kuni 50 protsenti neid, kes ei kanna maski või kel on see suu ees sümboolselt. See paneb imestama tõeliselt.

Meil alustavad koolide nooremad klassid homme taas tööd klassruumides, need on 1. kuni 3. klass. Ülejäänud klasside õppetöö vormid otsustavad koolid ise! Aga nakatumisnäitajad siin riigis ei ole vähenenud, pigem on suurenenud, kui võrrelda praegust aega sellega, mil klassiruumides töö lõpetati. Mida te sellest kooliminekust arvate?

​Õpingute ja muu tegevuse korraldamine koolides ja lasteaedades on koroona tingimustes väljakutseks kogu Euroopale. Nii nagu Eestis, nii võivad ka Saksa omavalitsused teha otsuseid sõltuvalt epidemioloogilisest olukorrast, ja seetõttu ma suuri erinevusi Eesti ja Saksamaa vahel ei näe.

Meie kelgumäed ja suusarajad on rahvast täis, see on tegelikult tore! Aga eile oli Jõgeval ka suur talvetrall. Kas värskes õhus peod on praegu te meelest ohutud?

Sama probleem on Saksamaal. Nii Harzi kui Rothaargebirge suusarajad täitusid jõulude ja aastavahetuse ajal sel määral, et sekkuma pidi liikluspolitsei ja sulgeda tuli sissesõiduteed.

Kas oleksite enama testimise poolt? Et testida palju-palju rohkem ka just lähikontaktseid. Näiteks koolide klassiõppe alustamise puhul nii õpilasi kui ka nende pereliikmeid? Ning ka hooldekodude ja tervishoiutöötajate pereliikmeid. Mitmed senised ohtlikud viirusekolded on just töötaja-kodu-päritolu.

Testimise osas pooldan küll reeglit, et nii palju ja nii sagedasti kui võimalik, ja eelkõige seda, et testida riskigruppide inimesi, ja kohe neid, keda on tabanud nohu-köha-palavik.

Kuidas te Saksamaal seisate selle eest, et koroonaviirus vanade, väetite ja haigete juurde ei jõuaks?

Mul on erakorraline kogemus meie haiglast ja minu osakonnast, kus esimese koroonalaine ajal haigestus väga suur osa geriaatria osakonna patsientidest, aga see kogemus on nii kurb, et sellest ma puhkuse ajal pikemalt ei räägiks.

On teil ehk oma seisukohti võimalikest nakatumisteedest veel?

Olen veendunud, et koroona on nii piisk- kui kontaktnakkus. Pindadel püsib elujõuline viirus mitu päeva. Seetõttu on väga-väga oluline hügieen ja käte desinfitseerimine

Organisatsioone ja haiglaid juhtides olete saanud palju kogemusi. Kuidas veel tuleks inimestele selgitusi jagada, kuidas neid motiveerida hoolikamad olema? Kas midagi on Eestis lohakile jäänud?

​Tegemist on erakorralise olukorraga ja lohakile ei jäeta teadlikult midagi. Eesti valitsuselt ootaks selgemat pikaajalist plaani, kus on kirjas milliste nakatumisnäitajate korral, millised abinõud kasutusele võetakse. Ja mitte ei korrataks seda, et olukord on dünaamiline.

Kuidas inimesed Saksamaal palju rangemaid liikumispiiranguid taluvad? Mis on teie meelest kõige raskem täita?

​Nagu ma aru saanud olen, on peaaegu võimatu reglementeerida ja kontrollida seda, et inimesed ei lahkuks oma kodukohast kaugemale kui 15 kilomeetrit. Mina nagu mitmed minu kolleegid sõidame tööle Berliinist Potsdami ja see vahemaa on üle 20 kilomeetri, mis on paratamatu.

Kuidas ise terve püsite? Kas koroonahaiguse vastu loodud vaktsiinidesse usute?

Vaktsiinid ei ole usu küsimus, vaktsiinide abil on võidetud rõuged, lastehalvatus ja maha surutud tavaline gripp. Mind vaktsineeritakse kohe pärast puhkust

Lõpuks: kirjeldage midagi head, mida olete kogenud eestlastega kohtudes ja siin, selles töös võitluses koroonaviirusega, palun!

Olin isolatsioonis ja seda koos oma perekonnaga ning võin kinnitada, et kõik minu lähikondlased on väga tublid koroonaviirusevastase rinde võitlejad.

Kommentaarid (7)
Tagasi üles