Galerii ⟩ Tartuffi avaõhtu tõi viiruse kiuste Tartu raeplatsi filmihuvilisi täis

Esmaspäeva õhtul avati Raekoja platsil Emajõelinna üks oodatuim kultuurisündmus, PÖFFi armastusfilmide festival Tartuff. Avaüritust tuli koroonaviiruse levikust hoolimata vahetult nautima suur hulk filmihuvilisi. Kui osa inimesi kandis maske ja hoidis distantsi, siis mõnele teisele pidid turvatöötajaid õhtu jooksul korduvalt reegleid meelde tuletama. Need, kes eelistasid koju jääda, said esimest korda jälgida Tartuffi virtuaalselt. 

Kell 21 istus Raekoja platsil inimesi veel hõredalt ning toolid olid distantsi hoidmiseks paigutatud üksteisest tunduvalt kaugemale kui tavaliselt. See oli hetk, mil avalöögini oli jäänud veel tund, ja võis arvata, et esimene Tartuffi õhtu jääb publiku poolest vaeseks. Ometi see nii ei läinud ja publik pidas kellast täpselt kinni. Veidi enne kella 22 hõivati vaat et hetkega kõik toolid ja ka pubide ning restoranide istekohad. Oli neidki, kes kasutasid mugava äraolemise tekitamiseks madratsit, ning ka neid, kes istekoha puudumise tõttu jäid püsti.

«Mõtlesin, et võtan asja mõistusega ja pigem ikka tulen kohale. Praegu ei ole seis nii hull, et peaks kõike piirama,» arutles Andrea Laar, kes varem polnud Tartuffil üldse käinud. Avaõhtu filmi sisuga polnud ta ennast enne eriti kurssi viinud, viskas vaid põgusa pilgu süžee kirjeldusele.

Kell 22 alanud tseremoonial andsid kontserdi Maarja Nuut ja Hendrik Kaljujärv. Festivali avafilm oli tänavu Brasiilia režissööri Karim Aïnouzi auhinnatud melodraama «Nähtamatu elu».

Võis näha, et inimesed nautisid suveõhtut Tartu südalinnas täiel rinnal ega paistnud haiguspuhangu pärast muretsevat. «Olen ikka mitu aastat järjest siia tulnud. Tartuff on Tartu suve oluline osa ning täna ma lootsingi, et hoolimata olukorrast tuleb kohale palju inimesi ja näeb teisi tuttavaid,» rääkis Paula Pütsepp. 

Publiku vahel liikus ringi palju maske kandnud turvatöötajaid, kes palusid üle kahe inimese kõrvuti istunud seltskondadel üksteisest kauemale hoida ning viisid külastajate hulgast ära ka paar ülemeelikusse meeleollu sattunud inimest. Pubides rõhutasid teenindajad inimestele, et alkoholimüük lõpeb kell 23.

Linnapea Urmas Klaas ütles Tartuffi avakõnes, et Tartu ja Tartuff on lahutamatud, ning andis traditsiooni kohaselt linnasüdame nädalaks hoida Pöffi direktorile Tiina Lokile. Klaas kinnitas, et Tartuff jääb alati toimuma ning traditsioon peab püsima hoolimata võimalikest keerulistest olukordadest tulevikus.

Tartuff toimub 15. korda. 15. augustini vältavas programmis on 17 linateost, mis käsitlevad armastuse variatsioone. Festivali alateema on tänavu kunst, mistõttu saab näha ka filme Banksyst, Marcel Duchampist, Alberto Giacomettist ja teistest kunstnikest. Kõrvalprogramm sisaldab ligi 30 üritust.

Tagasi üles
Back