Miks on ülikooli raamatukogus viimastel päevadel vett läbi tilkunud?

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Ülikooli raamatukogu kolmanda korruse koridoris on laeplaatide vahelt mitu päeva vett nõrgunud.

FOTO: Sille Annuk

Ülikooli raamatukogu


Martin Hallik, miks on ülikooli raamatukogu laepaneelide vahelt viimastel päevadel vett läbi tilkunud?

Martin Hallik
Tartu Ülikooli raamatukogu direktor 

Tilkumine tekib siis, kui katusel on jää. Tegemist on lamekatusega, mis on omakorda mõnevõrra lohku vajunud. Lisaks tekitavad katuseaknad ka veel katusele kausi moodi kuju. Seepärast surub vesi mõnest kohast läbi katuse.

Me loodame katust kevadeks mõnest kohast paigata. Õige oleks muidugi terve katus uuesti teha. See katus, mis siia peale on pandud, on üle kümne aasta vana, tehtud ühekordse katusekattematerjaliga, mille all on soojustus. Tänasel päeval nii enam katuseid ei tehta.

Katuse läbijooksmisega on probleeme olnud ka üksikutes muudes kohtades ja me oleme neid kohti jõudumööda ka parandanud. Praegu on aga parandamine keerulisem kui varasematel aegadel.

Kui katusele minna, siis välispidiselt ei paista sel midagi viga olevat ning ei tundu, et katus võiks kuskilt läbi lasta. Auk katuse kattematerjalis, kust vesi läbi tuleb, ei ole täpselt selle koha peal, kust vesi läbi jookseb.

Erinevates kohtades, mida on väljastpoolt praktiliselt võimatu tuvastada, annab  katus läbi ja vesi jookseb piki paneelivahesid kümneid meetreid eemale, kohta, kus see raamatukokku sisse nõrguma hakkab.

Kas selliseid läbitilkumisi on ka varem olnud?

Me oleme selle probleemiga ka varem tegelenud. Viimati lasime 40 ruutmeetrit katust lappida sügisel.

Nii kaua kuni pole raha, et teha terve katus uuesti kahekordse kattega, on lahenduseks need lappimised ja lootus, et me arvame õigesti ära kohad, kust tegelik leke on.

Millal terve katuse väljavahetamine võimalik oleks?

See kuulub teema juurde, mis puudutab kogu raamatukogu renoveerimist. Katus ei ole veel kõige hullem infrastruktuuriala, mis meil on. Palju keerulisemad probleemid on ventilatsiooni ja konditsioneeridega. Me loodame, et ventilatsioon ja konditsioneerid peavad selle talve ikka vastu.

See maja vajab tervikuna hädapärast renoveerimist, see on ilmne. Kas või ainult seepärast, et lugejatel oleks siin parem ja mugavam olla.

Millal on kavas renoveerimisega algust teha?

Ülikool on oma pikaajalise kapitaliinvesteeringute plaani teatavaks teinud ning kuni aastani 2016 ei ole raamatukogul lootust ülikooli poolt tuntavat ehitusraha saada.

Me võime hädapärase remondi jaoks saada küll sadu tuhandeid või kuni miljoni mingi perioodi jooksul. See on aga selgelt välja öeldud, et renoveerimisraha ülikoolilt kuni aastani 2016 ei tule. Kõik remonditööd, mis on vaja teha, teeme renoveerimise plaane silmas pidades.

Tagasi üles