Ainulaadsed lukud lõksuvad ERMis pühapäevani

Hiiumaal valmistatud kodalukk.

FOTO: Sille Annuk

Eesti Rahva Muuseumi (ERMi) osalussaali üles seatud näitus «LuKKsus», mis tutvustab puidust ukselukke, pakub peamurdmist ja paneb proovile osavust, on avatud veel 26. jaanuarini.

«Kodalukud on kasutusel olnud sajandeid ja mõnel pool uste ees senini. Vähe on aga neid, kes tänapäeval nendest midagi teavad – nüüdisaja inimene ei oska ettegi kujutada, et ukselukk võib olla ka puust ja seejuures oma eesmärki suurepäraselt täita,» rääkis näituse kuraator Heidi Solo ja kutsus kõiki, kes teavad midagi või kasutavad praegugi veel kodalukku, endaga ühendust võtma aadressil Heidi@magicdesign.ee.

Näitusel saab näha üle 40 kodaluku. Igaüks neist on unikaalne, sest talumehed tegid oma ustele lukud ise. Varieeruvad materjalid ja mõõtmed, kuid tööpõhimõte on üks: raskusjõu toimel lukustusdetailide riivistamine.

Näituse staareksponaat on Hiiumaalt pärit kahe võtmega kodalukk, mille avamiseks on tarvis kahte inimest. Kuigi päritolult eestimaine, rändas lukk 1918. aastal Lübeckisse, kust see nüüd spetsiaalselt näituse tarvis tagasi kodumaale toodi. Samuti leiab väljapanekust mitu mustlaslukku – vigurmänguasja, mille lahtimuukimine jääb külastajatele.

Järgmine näitus ERMi osalussaalis on Tartu maratoni juubelinäitus, oma järge ootavad Muhu sukad. 

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles