- Hoolduspere vanemad on nagu ema ja isa, kel on võimalik anda lapsele side terveks eluks.
- Aastas eraldatakse Eestis perekonnast ligi 250 last, mõnest neist saavad uute perede liikmed.
- Eestis elab asendus- ja perekodudes ehk lastekodudes 784 last, iga laps peaks kasvama aga kodus.
Eleanora ja Lisette pugesid ühel õhtul ema juurde voodisse lobisema. Nad olid veel väikesed, mitte üheksa ja kaheksa nagu nüüd.
Eleanora küsis: «Emme, kui mina olin tita, kas mul oli siis vanker?»
«Ma ei tea,» vastas ema. «Sa ei olnud siis siin. Sa ei sündinud minu kõhust.»
«Aga kus mina sündisin?» päris Eleanora.
«Ühe tädi kõhus, me saame temaga varsti kokku,» ütles ema.
«Aga kuidas lapsed kõhtu saavad,» uuris Eleanora seepeale.
Ema julges jälle hingata. Kõhedus, et mis saab, kui tüdrukud kuulevad, et nende pärisema on hoopis üks teine naine, ja mitte tema, haihtus. See tähtis jutt sai räägitud. Ja lisaks seegi, kuidas beebid kõhtu saavad.
Tüdrukute tulemine
Kadi ja Margus Annuk on asenduspere vanemad. Nende juures kasvavad Eleanora (9) ja Lisette (8) ning Hans (7) ja Tom (5). Tüdrukutel on üks tädi ja poistel teine tädi, kelle kõhust nad pärit on. See ei sega lastel aga õdede ja vendadena üles kasvamast, sest neil on üks ema ja üks isa, kes neid jäägitult armastavad, ning kodu, kus nad koos elavad.
Kadi (49) ja Margus Annukil (58) on endal ka lapsed – kahe peale kolm täiskasvanud last. Nende ühised lapsed on aga needsamad kasulapsed, kuna nad on otsustanud, et jõudu ja energiat jätkub veel küll, ning nüüd nad on valmis kasvatama ka võõraid lapsi, keda bioloogilised vanemad kasvatada ei saa.
Kui Eleanora ja Lisette perre tulid, siis lootsid Kadi ja Margus Annuk südamest, et neil õnnestub tüdrukud lapsendada. Peresid, kes soovivad lapsendada, ongi palju enam kui neid peresid, kes soovivad hakata hoolduspereks. Ka Kadi ja Margus Annukile näis hoolduspere staatus ebakindel. Sest mis saab siis, kui bioloogiline vanem taotleb lapsed tagasi? Kuidas ja millega täita auk, mis jääb hoolduspere vanemate ellu pärast kasulastest ilmajäämist?