Loodusteaduste olümpiaadi üldvõit tuli Tartusse

2016. aasta loodusteaduste olümpiaadi üldvõitja on Tartu Veeriku kooli õpilane Hanna-Riia Allas. Sellega kuulub Allas ka Bali saarel toimuva rahvusvahelise loodusteaduste olümpiaadi Eesti meeskonda.

Nädalavahetusel toimus Tartu ülikooli keemia instituudis Eesti loodusteaduste olümpiaadi eksperimentaalvoor, kus osales 54 teooriavoorus parimaid tulemusi näidanud õpilast.

Lõppvoorus oli õpilastel aega eksperimentaalsete ja teoreetiliste ülesannete lahendamiseks viis tundi, mille käigus uuriti Kõnnu raba võimaliku saasteprobleemi. Rabaveeproovide elektrijuhtivuse mõõtmiste kaudu tehti kindlaks, kas raba servast leitud jäätmetsisternist oli lekkinud kemikaale, mis rabavee koostist muutsid. Rabalaukast leitud traadikerade identifitseerimisel saadi teada, milliste metallidega oli tegu ning kas nende hulgas oli ka raskmetalle. Katsetati sedagi, kas ja millisel määral suudab turvas siduda raskmetallide ioone. Turbasambla tundmine andis õpilastele võimaluse näidata oma oskusi töötamisel mikroskoobiga.

Kõige paremini sai lõppvooru ülesannete lahendamisega hakkama Hanna-Riia Allas Veeriku koolist. Talle järgnesid Kaarel Kivisalu Tallinna reaalkoolist, Daniil Vaino Narva keeltelütseumist ning Anna Krupina Tallinna Õismäe Vene lütseumist.

Kuna samad õpilased olid samas järjestuses edukad ka teooriavoorus, on nad ka tänavuse Eesti loodusteaduste olümpiaadi üldarvestuse parimad. Koondtulemuste põhjal selgus ühtlasi Eesti võistkond tänavuseks Indoneesias, Bali saarel toimuvaks rahvusvaheliseks loodusteaduste olümpiaadiks. Lisaks ülalnimetatud õpilastele sõidavad Eestit esindama ka Konstantin Dukatš ja Andreas Simson.

Tagasi üles