N, 21.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Maalidele jääb nukker rahu

Kadri Asmer
, kunstiajaloolane
Facebook
Comments
Imat Suumann avas 25. märtsil E-kunstisalongis oma värskete maalide näituse «Kuu tõuseb idast».
Imat Suumann avas 25. märtsil E-kunstisalongis oma värskete maalide näituse «Kuu tõuseb idast». Foto: Andres Ehrenpreis

Imat Suumann on nüüdse Tartu üks olulisemaid kunstnikke, kuigi ta seda ise vist ei teadvusta ega pea eesmärgiks omaette. Aprillis avab ta näituse Portugalis, praegu aga on tema tööd kodulinna E-kunstisalongis.


Näituse «Kuu tõuseb idast» tööd on kunstniku viimasest loomeperioodist. Ülekaalukalt on selles loodusvaateid, mida läbib üks ja seesama meeleolu.

Need ei ole poeetilised looduspildid, need ei ülista kodumaa ilu, neist ei tasu otsida jutustust ega sügavamat sõnumit. Need on eelkõige kunstniku muljed, mis on tekkinud ümbritsevat jälgides. Ka Imat Suumann ise kinnitab, et ta ei ole jutuvestja.

Kunstnik maalidel


Kujutatud motiivid on ta tuletanud konkreetsetest kohtadest, kuid ateljees maalima hakates keskendub ta hetkelise õhustiku tabamisele ja oma tundmustele. See annab ka vastuse küsimusele, kas nendelt maalidelt tasub otsida kunstnikku ennast.

Kogu väljapanekut E-kunstisalongis iseloomustab rahu, tasakaal ning teatav melanhoolsuse ja mõtlikkuse noot, mis on omane ka Imat Suumannile endale.
Tema loodusvaadetel on metsatukki ja kaugusesse looklevaid teid, mida iseloomustab monotoonsus ning koloriidi vaoshoitus, kuid see ei tähenda igavust. Siinkohal keh­tib ütlus, et vähem on rohkem.

Värvitu, ilmetu toon


Suumanni eriline anne peitubki oskuses jäädvustada õhku ja valgust, tabada väikesi asju, mis loovad terviku.

«Kõige enam võlub värvitu ja kulunud toon, mida kohtab eelkõige lumesulamise aegu, kui loodus pole veel tärganud. Ilmetu värvus on huvitav, sest see pakub pinget ja esitab väljakutse,» selgitab kunstnik.

Aga miks üks kunstnik üldse maalib? Kas on see kutsumus või eelkõige vahend elatise teenimiseks? Suumann teab vastust – tema lihtsalt teisiti ei saa. Maalides saabub enesekindlus ja tasakaal.

Kaks näitust
• E-kunstisalongis (Raekoja plats 20, Tartu) saab vaadata kuni 10. aprillini Imat Suumanni näitust «Kuu tõuseb idast».
• Teist väljapanekut Imat Suumanni maalidest saab vaadata 15. aprillist 15. maini Portugali pealinna Lissaboni kloostris Convento dos Cardaes.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles