Paar aastat tagasi Lõunakeskuses Lõuna-Eesti väikeste tootjate kaupa pakkuma hakanud taluturg laieneb, järgmisel nädalal lüüakse talunike hea ja parem letti Pärnu Keskuses.
Lõuna-Eesti talunikud kinnitavad kanda Pärnus
«Mul on väike hirm, kuidas pärnakad meid vastu võtavad,» tunnistas Lõunakeskuses kauplevat taluturgu majandava MTÜ Maitsev Lõuna-Eesti tegevjuht Merle Vall. «Aga lubatud sai, taganeda pole kuhugi. Lõunakeskuses on meil küll kaks aastat läinud tänu teadlikule ostjale tõusujoones.»
Taluturu kutsus suvituslinna kontserdimaja kõrval juulis avatud Pärnu Keskusse kauplema selle omanik PK Arendus OÜ, mis on seotud Lõunakeskusega. Pärnu Keskuse taluturu tegemiseks moodustati tulundusühistu (TÜ) Taluturg, mille liikmed on Nopri Talumeierei, OÜ Otepää Oskar, MTÜ Liivimaa Lihaveis, OÜ Astja, Peipsiveere köögiviljaühistu, OÜ Mahetark, Marjamaa talu, Taarapõllu talu, OÜ Mesinik ja TÜ Eesti Mahe.
Samad tootjad on ka Lõunakeskuses tegutseva Tartu taluturu asutajad-varustajad.
Üha rohkem pakkujaid
«Mett jõuaks ka rohkem pakkuda, kui müügikohti oleks,» ütles Otepää lähistel ja Põlvamaal Valgjärve vallas mesilasi pidava OÜ Mesinik juht Ants Orasson. Peale taluturu müüb OÜ Mesinik kaupa veel kolmes-neljas kohas. Pärnut nende hulgas seni polnud.
«Pärnusse viime ainult natuke kaupa, seal tuleb oma meega taluturule tugev kohalik mesinik Aare Jõumees,» märkis Ants Orasson. «Lõunakeskuse taluturul hakkas mesi küll üsna kiiresti liikuma. Olen müüjatega rääkinud ja nad ütlevad, et sel on kindlad ostjad. Muu kaubaga on samamoodi, taluturg ju kah järjest täienes ja eks igal kaubal ole ostja.»
Kaks aastat tagasi alustades toitis taluturgu vähem kui paarkümmend väiketootjat, nüüd on neid juba sadakond.
Ligi 80 protsenti pakutavast kaubast toodetakse Lõuna-Eestis. Kaugemalt tulevad näiteks Pärnumaa Tamme ürditalu tooted, Narva silmud ja Äntu mõisa mahemunad.
«Oleme taluturul majandamisega plussi jõudnud, nüüd on tarvis veel investeeringud tasa teenida,» märkis Merle Vall. «Aga küll jõuame, sest maal elab väga ettevõtlikke inimesi, kes pakuvad üha uusi üllatusi. Näiteks suvel müüsime väga edukalt Võrumaalt pärit sparglit ja Põlvamaa maisitõlvikuid. Kui väikestel tootjatel on müügikoht, ei jookse maa inimestest päris tühjaks.»
Kohalikult kohalikule
Pärnusse laienemise teevadki võimalikuks taluturgu varustavad Lõuna-Eesti talunikud, kellel on juba nii palju kaupa pakkuda, et sellega võib kaugemalegi sõita. Mõistagi on Pärnu Keskuse taluturule väga oodatud kohalikud talunikud. «Köögi- ja puuvili peab tulema Pärnu ümbrusest,» kinnitas Merle Vall.
Ühe esimese kohaliku tootjana hakkab Pärnu Keskuse taluturul oma kaupa pakkuma Pärnu lähedal Paikusel asuv Margot Saare jaanalinnukasvatus. «Piltlikult öeldes peaksid Eesti igas kandis olema oma õnnelikud kanad, kelle mahemunad on kohalikul turul letil,» märkis Vall. «Praegu see nii veel kahjuks ei ole, sellepärast on vaja teha koostööd.»
Pärnu Keskuse taluturg avatakse järgmisel reedel, 12. oktoobril. Edaspidi tahab Maitsev Lõuna-Eesti panna taluturud tööle Narvas ja Põhja-Eestis.
Kaks aastat kauplemist
• MTÜ Maitsev Lõuna-Eesti rajatud taluturg alustas Lõunakeskuses 26. augustil 2010.
• Taluturul müüakse Eestis kasvatatud ja kohalikust toorainest valmistatud kaupa. On üksikuid erandeid, näiteks šokolaadid, mille põhitooraine kakaoubade kasvatamiseks pole Eesti veel piisavalt soe paik.
Allikas: MTÜ Maitsev Lõuna-Eesti