L, 3.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Mati Meos: elektripakette tuleks rahulikult lahata

Martin Pau
, reporter
Facebook Twitter
Comments
Fortum Tartu juhatuse liige Mati Meos.
Fortum Tartu juhatuse liige Mati Meos. Foto: TPM

Nii soojus- kui ka elektrienergiat tootva Fortum Tartu juhatuse liige Mati Meos soovitab elektritarbijail jääda rahulikuks ning enne elektripaketi valimist oodata ära kõigi firmade hinnapakkumised.

Milline elektripakett on praegu teil endal?

Kahetariifne pakett, aga mis selle nimi on, ma enam küll ei mäleta.

On see valik end õigustanud?

Jah, sest öine elekter on olnud selgelt odavam. Uues variandis näen, et öö- ja päevaelektri hind ühtlustub. Kui hinnavahe jääb ainult 15 protsenti, siis olulist efekti enam pole.

Varem oli energia kasutamine ja akumuleerimine öösel mõttekas, edaspidi tuleb hoida kokku nii päeval kui ka öösel.

Keskkonnale mõeldes peaks säästmine olema tore – kui elektritarbimine väheneb, kannatab keskkond vähem.

Kui ma pean elektri asemel kütma puudega, ega ma siis keskkonda eriti hoia. Kui Tartus hakkaksid kõik korstnad uuesti suitsema ja sa pead talvel selle keskel viibima, siis saad aru, et ega keskkond saastumata jää.

Kas olete otsustanud, kuidas elektrit edaspidi tarbida: kas leppida müüjaga hinnas kokku või loota soodsale börsihinnale?

Olen otsustanud, et elektrit tuleb hakata palju vähem tarbima. Kõik need põrandakütted ja muu selline, see hakkab kindlasti perekondi laostama.

Fortum Tartus börsihindade muutumist jälgides oleme märganud, et hinda kõigutab oluliselt hüdroenergia olemasolu, tarbimise kasv talvel ning see, kui mõni tootmisseade langeb rivist välja. On olnud talvi, mil börsihind on tõusnud kümme korda. Õnneks on see olnud lühiajaline, kuu või poolteise jooksul.

Kui vaadata Eesti Energia pakette, siis fikseeritava hinnaga paketis on Eesti Energia kõik oma riskid maandanud. Muutuva paketi puhul võtab riski tarbija. Ta võib sellega kõvasti võita, kui suudab hinnata, kuidas tootmisvõimsused ja hind on muutunud varasematel perioodidel.

Muutuva paketi võib kindlasti võtta suvilaomanik, kui suvilas kasutatakse elektrit ainult suvel ja vähe. Fikseeritud hinnaga pakett võib vabalt olla igal väiketarbijal. Absoluutväärtused kujunevad nii väikesed, et ka hinnaerinevus tuleb väga väike.

Aga elektriküttega individuaalmajas võib muutuv pakett olla kasulikum. Samas on Eesti Energia pannud sellele paketile suhteliselt suure teenustasu.

Mis võiks olla universaalne soovitus tarbijaile?

Ei tasu kiirustada. Võtke aega uurida, mida hakkavad pakkuma teised elektrimüüjad.

Kas muutuval paketil oleks raudne eelis, kui selle valija suudaks ennustada kolm aastat ette: talved tulevad väga pehmed? See tähendab, et hüdroelektrijaamad toodavad palju ja börsihind on madal?

Jah, aga nii pikalt ei näe keegi ette. Seepärast, kes tahab olla rahuliku südamega ega tarbi elektrit palju, sellele paistab paremini sobivat kindla hinnaga pakett.

Kombineeritud pakett, kus pool tarbitud elektrist arvestatakse fikseeritud hinnaga ja pool börsihinnaga, on selline mänguline. Sa saad aasta aega tarbida ja siis hinnata, kumb variant oli kasulikum. Saad oma riski ümber hinnata.

Rehkendatakse, et elektriarved võivad uuest aastast kasvada laias laastus veerandi võrra. Samas näib loogiline, et hinnaerinevused elektrimüüjate vahel ei saa olla väga suured ja arve suurus ei hakka varieeruma protsentides, vaid ehk kümnendikprotsentides. Kas siit võib olla sõnum väikestele tarbijatele – pole mõtet üldse midagi valida, kasutage üldteenust?

Jah, võib küll. Muutuvas paketis mängib tarbija jaoks rolli ainult kasumimarginaali erinevus. Ning rahvuslikult meelestatud elektritarbijad võivad mõelda, et kui valin muutuva paketi, maksan marginaali Eesti Energiale.

Kas Fortum Tartu toodetav elekter on börsikaup?

Fortum Tartu toodab hulgiturule. Anname oma elektri bilansi eest vastutavale firmale Nordic Power Management, kes otsib partneri, kellele see läheb. Meil endal pole praegu küll mõtet jaemüüki teha, sest see tähendaks uut struktuuri ja palju uusi töötajaid.

Tehniliselt on teil võimalik müüa otse tarbijale, aga see ei tasu ära?

Just. Nüüdses maailmas püütakse turul spetsialiseeruda. Müügile tasub mõelda ainult suurtel elektritootjatel.

Elektriinsener Jüri Laurson avaldas hiljuti mõistmatust, miks Eesti avatud elektriturule minekuga kiirustab, aega oleks 2017. aastani. Kas teie meelest on praegu õige hetk turuga liituda ja kas avatud elektriturg on üldse hea ja õige asi?

Alati on liiga vara, aga kunagi tuleb see samm teha. On selge, et rahva tasku pihta lööb see kõvasti, aga kui oleme osa suurest süsteemist, pole võimalik enam kinnist turgu organiseerida.

Võib-olla oleks võinud kunagi ammu taotleda pikemat üleminekuaega. Aga niimoodi on poliitikud otsustanud.

On fakt, et põlevkivielektrile on pandud külge silt: seda pole õige toota. Kui elektri hind ei tõuse vabaturu raamides, tõuseb see keskkonnatasude tõttu nagunii. Kokkuvõttes teeb sama välja.

Kurb lugu on selles, et seni oli elekter kaup, mis aitas meie madalat elatustaset teiste maadega võrreldes kompenseerida, nüüd kaob see eelis meil ära.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles