Päevatoimetaja:
Henn Uuetoa
+372 739 0300
Saada vihje

Valge kõrts uhkeldab valge aiaga

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Maastikuarhitekt Kadri Maikov ning Uhti kõrtsi perenaine Kai Paks on aiarajajate tööga rahul. Kadri poeg Martin tundis rõõmu rohus ringi jooksmisest.
Maastikuarhitekt Kadri Maikov ning Uhti kõrtsi perenaine Kai Paks on aiarajajate tööga rahul. Kadri poeg Martin tundis rõõmu rohus ringi jooksmisest. Foto: Kristjan Teedema

Looduses kulunud aeg pole kaotatud. «Minul kui tellijal rohkem soove pole – kõik on olemas. Aed on lõpuks valmis,» rõõmustab Uhti kõrtsi perenaine Kai Paks ja võtab augusti alguse kuumal päeval istet tihedal jahutaval murul.
 

Kõrtsi aed ühendab ühelt poolt omaaegset taluhoovi, teisalt moodsat maastikuarhitektuurilist lahendust, kus on järgitud tervendava aia põhimõtteid. Nii kasvavad lähestikku vilja- ja ilupuud.
Lillepeenar näeb välja, aga ka lõhnab justkui vanas taluaias, olles komplimendiks valgele kõrtsile valgetes õites. Rohi lastakse kasvada pisut pikemaks, et hommikuses kastes paljajalu kõndimine oleks elamus.

Otse kui krooniks paikneb õue keskel suur maakividest lõkkealus, mille servades on suurematele kividele märgitud ilmakaared. Platsil pole aga sütt ega tuhka. «Me lihtsalt pole raatsinud seda veel kasutada,» sõnab perenaine. Aia mõtles välja ja pani ehitajate jaoks paberile maastikuarhitekt Kadri Maikov.

Aed võtab hoo maha

Kõrtsi kütab maasoojus, mille torustiku rajamiseks kaevati üles terve hoov. Seega tuli õuega midagi ette võtta niikuinii. Planeerimine ja ehitamine on aega võtnud neli aastat, ütleb Kadri Maikov.

Maikovi sõnul oli haljas-tuse peamine eesmärk viia inimene looduse rütmi tagasi. Maja perenaise kinnitusel aed ka nii mõjub. «Inimesed tulevad siia oma kiirusega, kuid lah-
kuvad meie aeglusega,» räägib Kai Paks oma tähelepanekutest.

«Mujal Eestis paistab, et käib üleüldine muruniitmise võistlus, meil on aga kohti, mida me üldse ei niida,» lisab Paks. Maikovi sõnul toob kõrgema rohuga ala aeda hoopis teised lõhnad ning seegi aitab inimesel lõõgastuda.

Peale selle on teatud kohtades ka maakivid, mis annavad edasi sooja-külma mõõdet.
Ka lillepeenrad pole mitte kauge taust, vaid nende keskele saab astuda ja istuda ning olla nende sees. Loodud on valge aed, mis toob kasutajaid aeda ka öösel.

Ehkki esialgu see silma ei paista, on aias päris palju mõeldud lastele. Tasapisi kasvab kõrgemaks kontpuudest labürint, mille keskele tulevad lauad ja toolid.

Iidsed oskused

Suure aia sees paikneb omakorda väiksem ema ja lapse aed, kus pergola sõrestiku peal turnivad elulõngad kasvavad peagi tihedaks ja varjavaks roheseinaks. Väiksemas aias asub liivakast ja kasvab jõulupuu. Romantikat lisab palksaun.

Peale aega seisma paneva aia viivad ajarännakule tööd, mida tehakse kõrtsi sisemuses. Aeg-ajalt veerevad maja ette pulmarongid ning sepp kingib pruutpaarile nende silme all valminud hobuseraua.
Mõni pruut käib enne pulmapäeva aga ka pruudikoolitusel ära, sest mis pruut see on, kes midagi teha ei oska, leiab kõrtsi perenaine.

Pruut õpib valmistama leiba ja leivatoite, vormima keraamikat, meisterdama nahast ja savist ning tegema šokolaaditoas trühvleid.

Kõike seda meeldib teha ka lastele ning just noorematele mõeldud laagreid ja üritusi on kõrtsis tulemas jõuludeni välja.

Kommentaarid

Märksõnad

Tagasi üles