Päevatoimetaja:
Henn Uuetoa
+372 739 0300
Saada vihje

Tartu ülikool toob haruldused rahvale näha

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Marii Kangur
Copy

Reedel, 6. juulil kell 12 avatakse TÜ ajaloo muuseumis Tartu ülikooli varakamber, kus eksponeeritakse valikut ülikooli väärtuslikematest varadest. Varakambrist leiab seni harva eksponeeritud või lausa esimest korda välja toodud haruldusi, mis kõnelevad ülikooli ideest ja selle vaimust.

„Tegemist on ainulaadse paigaga, kus Morgensternile, Parrotile, Baerile, Lotmanile ja paljudele teistele suurmeestele kuulunud esemete või nende poolt loodu kaudu saab kõneleda ülikooli loost ja laiemalt ka Eesti vaimuloost. Varakambris eksponeeritakse vaid originaalesemeid või tänu oma väärikale legendile originaali staatusega võrdsustatud esemeid,“ tutvustab varakambri ideed TÜ ajaloo muuseumi direktor Mariann Raisma.

Ülikooli varakambris on paljude teiste harulduste kõrval võimalik tutvuda ainsate säilinud detailidega Rootsi kuninga Gustav II Adolfi originaalmonumendist, Vene keiser Aleksander I poolt allkirjastatud ülikooli asutamisdokumendiga ning Aleksander Puškini surimaskiga. Igal hoolikalt valitud esemel selles ruumis on oma ainukordne lugu. Vaatamisväärsus on aga ka juba näitusesaal ise oma kuldse lae ja põrandaga ning tõelisele varakambrile omase salapäraga.

Augustist alates toimuvad iga kuu viimasel laupäeval kell 12 giidiga ekskursioonid varakambrisse. Septembri algusest pakub TÜ ajaloo muuseum muuseumitunde „Väärt asi, väärt tegu“ põhikooli õpilastele ja „Väärtuslik varandus meie mälestuste sahtlis“ gümnaasiumiastme õpilastele. Uued haridusprogrammid esitavad küsimusi väärtuste ja väärtuslikkuse kohta ning inspireerivad inimeste tegusid ja ümbritsevaid esemeid uue pilguga vaatama.

Märksõnad

Tagasi üles