Lapsed söövad tasuta suvesuppi

Maire Lass. OÜ Molineero tegevjuht

FOTO: Kristjan Teedema

Toimetulekuraskustes perede lapsed saavad suvel tasuta suppi sööma minna Kastani tänavas asuvasse Same­lini kohvikusse. Kohviku juhataja Maire Lass teab, mida tühi kõht lapsele tähendab.


Eile oli menüüs maitserikas köögiviljasupp makaronidega ehk itaaliapäraselt minestrone. Lapsed sõid ja kiitsid ning taldrikud said mõne minutiga tühjaks.

Õde ja vend, 12-aastane Dane Arme ja 13-aastane Stever Arme ütlesid, et neil ei ole supi vastu midagi.

Kuus suud laua taga

Kui nad on koolivaheajal üksi kodus, oskavad nad endale praadida leiba ja muna, parema meelega eelistaksid muidugi friikartuleid ja liha või siis pitsat. «Aga see supp siin on ka päris normaalne,» sõnas Dane.

Et eile oli üldse esimene päev, kui Samelini kohvikus suvesuppi jagati, tuli ema Astrid Arme oma lastega kaasa, et vaadata, kuidas neile meeldib, ning kiirustas siis edasi.

Astrid Arme töötab keevitajana ja kasvatab viit last, kellest kolm vanemat on juba täiskasvanu mõõtu. Tööd on aga raske leida, nii elavad nad kõik tema palgast.

Astrid Arme julgustas aga teistegi suurte perede vanemaid ja üksikvanemaid, et nad oma laste sooja kõhutäie nimel hea võimaluse ära kasutaksid.

Tähelepanelik lugeja

Samelini kohviku juhataja Maire Lass pani mais ajalehes tähele artiklit Tartu Lastekaitseühingu korraldatavast suvelaagrist, kus oli kirjas, et ühingul on lastelaagri korraldamiseks keeruline toetust leida.

«Mõtlesin, kas tõesti ei ole Tartus ühtegi toitlustusettevõtet, kes võiks majandusraskustes perede laste laagrile õla alla panna,» rääkis ta. «Läksin kohviku omanikega kõnelema. Nad olid minuga ühte meelt.»

Seejärel võttis Lass ühendust lastekaitseühinguga. Koos arutati, et suvelaager kestab ju vaid nädala, aga suvi on kolm kuud pikk. Leiti, et väga paljudele lastele kuluks suvesupp ära kõik need kolm kuud.

Tartu Lastekaitseühingu liige ja toidupanga aktiivne vabatahtlik Viivi Kötsi-Kekorainen ütles, et peresid, keda lastekaitseühing toetab, on Tartus 130 ringis. Neis kasvab ühtekokku 300 last. Praegu on suvesupi nimekirjas 57 last.

Maire Lass meenutas oma lapsepõlve ja sõnas, et ta ise on olnud väga õnnetu laps. «Mu ema suri siis, kui olin aasta ja kaheksakuune. Järele jäime mina, mu kolm vanemat venda, joodikust isa ja ülikuri vanaema,» rääkis ta. Temal vedas aga siiski, sest võõrad inimesed võtsid ta endale kasulapseks ja kasvatasid armastusega üles.

Aga enne seda oli tema elus küllaga päevi, mil kodus ei leidunud leivaraasugi ja laual oli kauss pudruga, kus liikusid vaglad.

Tasuta supp lastele
• Igal selle suve tööpäeval kell 13–15 kohvikus Samelin (Kastani 44 hoovis).
• Kehvades oludes peredel võtta enne ühendust Viivi Kötsi-Kekoraineniga telefonil 5302 2236 või meiliaadressil viiviko@hot.ee.

Tagasi üles