Päevatoimetaja:
Emily Lieberg
+372 730 0138
Saada vihje

Rektorikandidaat Mart Ustav: kui ma võtan ette, siis ma teen ära

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Rektorikandidaatide debatt Tartu Ülikooli aulas.
Rektorikandidaatide debatt Tartu Ülikooli aulas. Foto: Kristjan Teedema

Täna õhtul Tartu Ülikooli aulas üliõpilasesinduse korraldatud rektorikandidaatide väitluse lühim lõppsõna kuulus professor Mart Ustavile, kes pidas oma eeliseks konkurentide ees kogemust ettevõtjana.

Kui professor Volli Kalm rõhutas lõppsõnas oma viieaastast kogemust prorektorina Jaak Aaviksoo juhitud rektoraadis, professor Toivo Maimets aga rikkalikke koostöökogemusi teadusorganisatsioonides ja -nõukogudes, samuti poliitikas, siis Ustav viitas enda kuulumisele biomeditsiinitehnika firma Icosagen Grupp juhatusse.

«Kui ma võtan midagi ette, siis ma teen ära,» resümeeris Ustav. Veidi varem, kui kõneks oli tudengite õppetoetuste maksmise uus kord ning kesine, vaid 135-eurone kuutoetus, käis Ustav ettevõtlusele viidates välja ka mõtte, kuidas leevendada muret, et tudeng ei saa rahulikult õppida rahapuuduse tõttu.

«Ma pean võimalikuks korjata viie aasta jooksul annetustena 20-30 miljonit krooni, panna see kasumit teenima ja maksta kasumist tudengeile stipendiume mitte ainult majandusraskustega toimetulekuks, vaid ka akadeemiliseks hulkurluseks,» kõneles Ustav.

Ustav ise on annetanud Eesti Rahvuskultuuri Fondi kolm miljonit krooni, pälvides selle ning teadus- ja arendustöö eest 2008. aastal teaduste akadeemia kuldmärgi.
Ligi kaks tundi väldanud rektorikandidaatide väitluse käigus tõusis erinevate nurkade alt mitmel korral üles õppekvaliteedi tagamise ja kvaliteedi hindamise küsimus, kuid kõik kandidaadid nentisid, et head universaalset süsteemi luua on keeruline.

Toivo Maimets kordas varem öeldut, et Tartu Ülikool peab suutma ise kvaliteedi hindamise süsteemi luua, sest kusagil mujal pole selleks rohkem pädevust.

Mart Ustav rõhutas, et õpetuse taseme kohta parema tagasiside saamiseks ja selle analüüsimiseks tuleb luua tudengeid kaasates eelarvekomisjon, akadeemiline komisjon ning teadus- ja arenduskomisjon.

Volli Kalm leidis, et eeskätt peab saama ülikoolis tavaks, et õppejõud annab ise hinnangu õppeplaani täitmise õnnestumisele. Ka Kalm arvas, et tudengite kaasarääkimisvõimalus ülikooli juhtimisreformiga kadunud komisjonides tuleb taastada.

Ülikooli aulas debatti jälginud tudengeid huvitas ka näiteks, kuidas lahendada probleem, et väljaspool loengut ei saa tudengid enam õppejõududega peaaegu üldse rääkida.

Mart Ustav ja Volli Kalm olid sarnasel arvamusel, et selleks tuleb ellu kutsuda midagi ülikooli klubi või akadeemilise kodu laadset.

«Minu kui instituudi direktori uks on kogu aeg lahti ja ma ei tunneta, et me peaks probleemide arutamiseks tudengitega kuhugi kõrtsi minema,» ironiseeris klubijutu peale Toivo Maimets.

Seepeale arvas Kalm, et professor Maimetsa kabinet on ilmselt siiski liiga väike, et seal näiteks hulga õppejõudude ja üliõpilastega üheskoos lõunat süüa.

Tagasi üles