Skip to footer
Päevatoimetaja:
Kelly Olesk
+372 739 0375
Saada vihje

Härma gümnaasium läks Kihnus musta nimekirja (23)

Miina Härma gümnaasiumi kuuenda ja seitsmenda klassi õpilased käisid ekskursioonil Kihnu saarel. Väljasõit lõppes aga nii, et üks sealne majutuskoha pidaja Härma kooli õpilasi enam enda juures näha ei soovi.

Kooliaasta lõppemist tähistavad õpilased sageli väljasõiduga. Mõned klassid lähevad kruiisile Rootsi, teised Soome ja kolmandad avastavad Eesti kaugemaid paiku. Nii ka Miina Härma gümnaasiumi õpilased.

Härma gümnaasiumi 6. ja 7. klassi õpilased sõitsid mai kahel viimasel nädalavahetusel Kihnu ning peatusid Kihnu rannakämpingus. Rahulikust puhkusest maalilisel saarel jäi asi aga väga kaugele.

«Kahjuks on nii, et mitmed majutused Kihnus ei võta õpilasi enam vastu, sest lapsed käituvad inetult, ülbelt ning lõhuvad vara,» ütles giid ja Kihnu rannakämpingu perenaine Liina Palu.​

Pole enam oodatud

Ta lisas, et selline käitumismaneer pole omane vaid Härma gümnaasiumi õpilastele, nii teevad ka teiste koolide lapsed. Nii lõhkusid noored külastajad Kihnu öömajades viimase paari nädalaga kaks akent, ka turniti katusel ja tehti muid sigadusi. «Neid koole on veel olnud, kus käitutakse ebaviisakalt ega austata meie külalislahkust,» tõdes Palu.

Paar nädalat tagasi, 22.–23. mail olid Kihnu rannakämpingus aga Tartu Miina Härma gümnaasiumi kuuenda klassi õpilased. «Voodipesud olid segamini keeratud ja aknad ära määritud, oli näha, et segadus oli tehtud meelega,» sõnas Palu ja lisas, et õnneks oli mööbel terveks jäetud.

Nädal hiljem saabusid samasse kämpingusse Härma gümnaasiumi seitsmenda klassi õpilased. Palu oli sellele rühmale Kihnus giidiks. «Pidin nendega pidevalt riidlema, kuigi see pole giidina minu töö,» märkis ta. «Me valmistasime õpilastele kõik ette, et neil oleks siin hea ja tore olla.»

Palu rääkis, et üks neist Härma kooli rühmadest ajas väljas ka grillid ümber ja olimööbli õuele laiali lohistanud, aga kumb, seda ta enam ei mäletanud. Tema sõnul ei julgenud õpetajad õpilastele ka midagi öelda, et neid korrale kutsuda. «Mina julgen öelda küll. Seisan Kihnu ja enda eest,» ütles ta.

Sel ajal oli rannakämpingus veel ka teine kool, ütles Miina Härma gümnaasiumi direktor Ene Tannberg.

Miina Härma gümnaasiumi õpilased pole pärast neid vahejuhtumeid enam Kihnu rannakämpingusse oodatud. «Ütlesin seitsmenda klassi õpilastele, et olete oma kooli maine maha teinud ja kool läheb musta nimekirja,» võttis Palu jutu kokku.

Miina Härma gümnaasiumi direktor Ene Tannberg oli teadlik ühest juhtumist. Ühe lapse ja tema emaga on laua taha istutud ning juhtunust räägitud. «Tegemist oli ebasobiva käitumisega, ka ei allunud poiss õpetaja korraldustele,» nentis Tannberg. «Poiss rikkus voodipesu ja teise lapse ketsid sulašokolaadiga.»

Direktorile teadaolevalt kooli õpilased majanduslikku kahju rannakämpingulesiiski ei tekitanud, seitsmenda klassi õpilased seal ei vandaalitsenud ega laamendanud. «Ühe klassi käitumist ei saa laiendada kogu koolile,» on ta kindel.

7. klassi klassijuhataja sõnul ei leitud giidiga lihtsalt ühist keelt, selgitas koolijuht.

Grilliala juhtum leidis aset 6. klassi ekskursiooni ajal. «Sel ajal oli rannakämpingus veel ka teine kool,» märkis Tannberg ja lisas, et õpetajatega vesteldes ta mõistis, et mööbli laialiajamine tuli pigem teise kooli õpilaste poolt ning oli seotud kompleksi teiste hoonetega.

Aga selle üle, et Härma kooli õpilased sinna majutuskohta enam oodatud pole, Tann­berg ei imesta.

Vastutus ka kodul

Ehkki kõik juhtus ajal, mil sobimatult käitunud laps oli kooli järelevalve all, pole koolil suurt midagi teha. Peale vestluse ja kirjaliku märkuse ei saa kool midagi teha, nentis Tann­berg. Noormees saigi kirjaliku märkuse nii kooli süsteemi kui ka tunnistusele.

Aga kui palju on juhtunus süüdi kool? «Laps on pool aega koolis, aga teise pool aega ikkagi kodus. Ka seal lasub vastutus,» vastas direktor.

Määrdunud voodipesu ja akna ning ümber aetud grillide pärast keegi politseisse ei pöördunud. Üleüldse on Kihnu rahulik paik, ütles Pärnumaa piirkonnapolitseinik Signe Laasi. «Viimase aasta jooksul on olnud Kihnus rahulik ja meil pole tuua näiteid, kus noored oleksid Kihnus taolisi probleeme põhjustanud,» sõnas ta. «Vähemalt politseid pole sellistest juhtumitest teavitatud. Kihnu saarel saadakse eriarvamuste ja väiksemate juhtumitega enamasti omavahel hakkama. Politseisse jõuavad pigem üksikud teated.»

Miina Härma gümnaasiumi direktor Ene Tannberg oli teadlik ühest juhtumist. Teise kohta hakkas ta alles uurima.
Kommentaarid (23)
Tagasi üles