Skip to footer
Päevatoimetaja:
Kelly Olesk
+372 739 0375
Saada vihje

Mis on saanud Chatroulette’ist?

Artikli foto

Inimesed, kes olid 2010. aastate alguses agarad netisurfajad mäletavad kindlasti nime Chatroulette – portaal, mis viis võõrastega suhelda soovijaid suvaliselt kokku ja lubas neil häälvestluse või videopildi vahendusel mulajuttu ajada või teineteisele oma sügavamaid saladusi jagada.

Chatiruleti-portaal kaotas küll 2010. aastate keskpaigas avalikkuse suurema tähelepanu ning chatiruleti asemel pöörlevad intensiivsemalt hoopis Playin online kasiinod Eestis arvustatud kasiinode ruletilauad, kuid chatiportaalil on säilinud kindel kasutajaskond ja vestlusportaal nautis COVID-19 pandeemia ajal isegi väikest elavnemist.

Chatroulette alguskuil – lahe ja süütu meelelahutus

Chatroulette on veebileht, mille kasutamiseks on vajalik veebikaamera (või mobiilikaamera) ja töötav mikrofon. 2009. aastal nautis Moskva koolipoiss Andrei Ternovski sõpradega (nüüdseks kahjuks manalateed läinud) Skype’is suhtlemist ja tuli peale filmis “The Deer Hunter” sõjavangide vene ruleti mängimise nägemist ideele luua kahe kontseptsiooni ristsugutis – programm, mis ühendab videovestlejaid suvaliste samal lehel olevate vestlejatega.

Ternovski ei teinud oma vastloodud veebiprogrammile suurt reklaami ja jutud tol ajal täiesti omalaadsest portaalist levisid suust suhu ja kulutulena – novembris 2009 kasutas portaali regulaarselt ~500 inimest, kuu aega hiljem oli Chatroulette’i unikaalseid külalisi juba 50 000. Peagi ilmusid meedias esimesed juturuletti tutvustavad artiklid ja neli kuud hiljem hindas Ternovski kasutajate arvu suuruseks 1,5 miljonit inimest. 2010. aasta juunis teenis Ternovski saidi väljatöötamise eest “interneti Oscariteks” peetava maineka Webby-auhinna.

Chatroulette kasutajate arvu kasvul – domineerivad mehed, ameeriklased… ja perverdid

Chatroulette muutus kiirelt tõepoolest omalaadi vene ruletiks – portaali hakkasid lisaks süütutele vestlusmeelelahutust otsivatele inimestele kasutama ka mees- ja naissoost kiimakotid, kes ei kartnud oma ihuvõlusid võõrastele näidata (seda muidugi näolappi peites, et säiliks mingigi anonüümsus). 2010. aasta suvel avaldas veebileht TechCrunch ~2800 Chatroulette’i ühenduse baasil järgmised põnevad faktid:

  • 47% juhtudest saadi ühendus ameeriklasega, 15% juhtudest prantslasega

  • Üksikult vestles kaamera ees 89% juhtudest meesterahvas, 11% juhtudest naisterahvas

  • 8% ühendustest olid grupivestlused

  • Keskmiselt 1 ühendus iga 8 kohta oli siivutu videopildi või suisa pornograafilise sisuga

  • Siivutu videopildi näitajateks olid 92% osas meessoost isikud ja 8% osas naissoost isikud

  • Kõrgeima “pervertide kontsentratsiooniga” riigid olid tollal Suurbritannia (22%), 15%-ga järgnesid Saksamaa, Prantsusmaa ja Türgi vestlejad

Pervertide pagendamine tuli kiirelt päevakorda

Kuna kohatu sisu kõrge kontsentratsiooni pälvis kõvasti kriitikanooli, lisas Chatroulette portaali raporteerimissüsteemi, mis blokeeris kasutaja ajutiselt peale kolme kaebuse laekumist. Kuna blokeering oli ajutine, polnud abinõu Chatroulette’i peresõbralikumaks muutmiseks piisavalt tõhus lahendus ja 2012. aastal avaldas meeskond uued portaali kasutustingimused, mis keelasid ihu siivutu näitamise. Veidi hiljem lisandus tingimustesse klausel, mis lõpetas täisanonüümse vestlemise ja kohustas kasutajaid Chatroulette’i edasiseks kasutamiseks konto looma.

Järgmise abinõuna võeti kasutusele videopildil portaali kasutusnõutele vastamatut sisu tuvastavad algoritmid, mis eemaldasid automaatselt u 60% sobimatut sisu edastavatest kasutajatest, lisaks juurutati vestlusesse pistelised kontrollid – kuvatõmmised kasutajate videopiltidest, mille sisu vaatab üle moderaatorite meeskond, kes blokeerib kõlbmatut sisu edastavate kasutajate kontod. Alates aastast 2020 aitab meeskonna töökoormust vähendada AI-ettevõte Hive, mille automaatne tuvastusprogramm saab kohatu sisu eemaldamisega efektiivsemalt hakkama.

Chatroulette hakkas ununema, kuid siis läks maailm lukku

Kuna interneti-ajastul muutub “uus ja lahe” värskete tehnoloogiliste arengute tõttu kiirelt “vanaks ja kulunuks”, langes vestlusruleti kasutajate arv aastate jooksul jälle viiekohaliste arvudeni. Enne koroonapandeemia algust hindas Ternovski igapäevaseks kasutajate arvuks siiski soliidse 50 000, kuid peale seda, kui inimestele anti ülemaailmselt karm käsk kodus istuda, tuli Chatroulette rahvale uuesti meelde.

2020. aasta esimestel kuudel enam kui kahekordistus aktiivsete kasutajate arv ning tundub, et uuenduskuuri läbi teinud Chatroulette on inimestele uuesti meeldima hakanud. Veebiliikluse statistikat koguva ja avaldava portaali Semrush andmetel külastas portaali 2025. aasta aprillis 1,85 miljonit inimest ning kohe veebisaidi avamisel ette hüppav teade põhjaliku moderatsiooniprotsessi, asukohapõhise ja profiilile pandud huvide baasil ühendamise ja kummaline tokenisüsteem võivad Chatroulette’i taas sama popiks teha kui see oli aastal 2010.

 
Tagasi üles