Skip to footer
Päevatoimetaja:
Eili Arula
+372 739 0339
Saada vihje

Pahameel tuuleparkide pärast päädis Põltsamaal võimupöördega, vallajuhiks sai üllatusmees (3)

Umbusaldushääletusega kaotasid koha vallavanem Karro Külanurm (vasakul) ja volikogu esimees Indrek Eensalu.

Põltsamaa vallavolikogu teisipäevasel erakorralisel istungil said umbusaldushääletusega kohtadest priiks volikogu esimees Indrek Eensalu, aseesimees Eda Kasar ja vallavanem Karro Külanurm. Oli teada, et umbusaldajad toovad vallavanema kandidaadiks praeguse Jõgeva vallavanema Taavi Aasa, kes aga üllatuslikult ei osutunudki valituks.

Umbusaldajad heitsid volikogu juhtidele ja vallavanemale ette tuuleparkide eriplaneeringuga seotud asjaajamist. Endine keskerakondlane, Põltsamaa volikogus seni opositsiooni kuuluv Andres Vään märkis, et umbusaldamine on Põltsamaal harva esinev nähtus, kuid tugeva tõuke selleks on andnud tuuleparkide eriplaneering. 

«Volikogu esimees on lasknud sel teemal minna isevoolu, volikogu pole enam isegi kummitempel, vaid mingi lohisev moodustis,» põhjendas Vään.

Umbusaldusega mitte ühinenud vallavolinik Kristi Klaos selgitas, et valimisaasta on omavalitsustes kui Ameerika mäed, seega ta ei mõista, mis põhjustel oli vaja neli kuud enne valimisi tekitada turbulentsi juurde. Vään vastas sellele väitega, et vaadaku seni võimulolijad nelja aasta tagusesse aega. «Tegite siis ise sama,» lisas ta.

Teine volikogu liige, kes protestiga kaasa ei läinud, Lembit Paal, seevastu märkis, et umbusaldajad võiks olla ausad ja tunnistada, et kogu võimupööre on tarvilik vaid selleks, et tuua omakandimees Taavi Aas Jõgevalt Põltsamaale vallavanemaks. 

«Jah, ongi hea ettepanek tuua Taavi Aas vallavanemaks. Toetan seda mõtet,» vastas Vään.

Umbusaldushääletuse eel võttis sõna ka senine vallavanem Karro Külanurm, kes märkis, et ükski umbusaldus ei ole kriis, vaid demokraatia tööriist. «See peab teenima valla arengut, mitte isiklikku solvumist, pettumist ja kättemaksu.»

Volikogu esimehe, aseesimehe ja vallavanema umbusaldamine läks läbi häältega 12 poolt ja üheksa vastu. Lisaks otsustas volikogu enamus, et ametist lahkuvale vallavanemale ei pea maksma hüvitist.

Uueks volikogu esimeheks valiti sama tulemusega reformierakondlane Margus Metsma ja aseesimeheks sotside esindaja Maimu Kelder.

Nagu asjaosalistele teada, tõid umbusaldajad vallavanema kandidaadiks senise Jõgeva vallavanema ja Tallinna volikogu liikme Taavi Aasa. On teada, et Aas elab ja toimetab Põltsamaal ning on koduvalla tegemistega võrdlemisi hästi kursis. Valituks saades pidi ta Jõgeva vallavanema kohast loobuma.

Tema vastaskandidaadiks seati Pajusis varem ettevõtlusega tegelenud ning praegu Jõgevamaa arendus- ja ettevõtluskeskuses ettevõtete inkubatsiooni projektijuhina töötav Toomas Teppo.

Üllatuslikult osutus valituks Teppo, mitte Aas. Tema poolt oli 11, vastu 10 volinikku. Ka Teppo ise oli üllatunud, paludes volikogult pikendust vallavalitsuse koosseisu kinnitamiseks. «Olen natuke üllatunud, aga tänan usalduse eest. Vaatame, kuidas see asi nüüd edasi läheb,» sõnas vastne vallavanem.

Üks Põltsamaa vallavanema kandidaate oli Jõgeva vallavanem Taavi Aas.

Ka Taavi Aas oli üllatunud. Ta avaldas arvamust, et tema mittevalituks osutumine võis olla kellegi inimlik eksimus. «Valimissedelid olid ette antud ja seal oli vale järjekord, oleks pidanud olema nimed kandidaatide esitamise järjekorras, aga oli vastupidi,» juhtis Aas tähelepanu. «Keegi võis hääletusel seepärast eksida.»

Veel lisas Aas, et seis on endiselt segane ning Põltsamaa vallavalitsus on töövõimetu, kuna teisipäevasel istungil ei kinnitatud tolle koosseisu.

Ka ei teinud Aas saladust, et kandideerib sügisestel valimistel just Põltsamaa vallas. Siiski ei ole kindel, kas Aas liitub oma koduerakonna Isamaa nimekirjaga või ei. «Kui Isamaa osakonnas on sügisel sama seis kui praegu, siis läheme välja oma nimekirjaga,» kinnitas Aas.

Kommentaarid (3)
Tagasi üles