Skip to footer
Päevatoimetaja:
Emily Lieberg
+372 730 0138
Saada vihje

Tartu Veevärk otsustab kraanivee edasise klooritamise üle esmaspäeval

Esimesed teated sellest, et kraaniveega võib Tartu külje all midagi lahti olla, tulid ülestõusmispühade paiku.

Terviseamet võttis Tõrvandi, Soinaste ja Ülenurme piirkonnast joogivee kontrollproovid, mis on olnud kahel järjestikusel korral bakteritest puhtad. Kolmandate proovide tulemused saab teada esmaspäeval, mil Tartu Veevärk otsustab, kas kraanivee klooritamist jätkata.

Kui kolmandad proovid on samuti bakteritest puhtad, saab terviseamet kinnitada vee kvaliteedi stabiliseerumist. Kuid see ei tähenda, et vee omaduste uurimine lõpeb.

Tartu Veevärgi juht Toomas Kapp ütles, et proovide võtmist jätkatakse ka pärast klooritamise lõppu. «Esmaspäeval arutame, kuidas saaksime võimalikult esindusliku seire. Sest juhul kui me ei ole selleks ajaks reostuse allikat leidnud, tahaksime selle ikkagi tabada,» rääkis Kapp.

Kui klooritamine peakski lõppema, jääb terviseameti soovitus vesi enne tarbimist läbi keeta veel igaks juhuks kehtima. «See kaob ära siis, kui terviseamet on võtnud kolm järjestikust puhast proovi klooritamata veest,» selgitas Kapp.

Veeseiret jätkab ka terviseamet. «Seiret tuleb jätkata veel mõnda aega, et veenduda vee kvaliteedi stabiilsuses,» teatas ameti kommunikatsioonijuht Imre Kaas.

Terviseamet on viimastel päevadel saanud üksikuid teateid haigestumistest kõhutõppe, kuid need on seotud haiguse perekondlike või kollektiivsete edasikandumistega, mis pole seotud joogivee tarvitamisega.

Tänaseks ei ole veel selgunud, kuidas üksikud E. Coli, coli-laadsed bakterid ning soole enterokokid veetorustikesse jõudsid. Tartu Veevärgi töötajad pingutavad, et võimalik allikas välja selgitada.

Tartu Veevärk on leidnud eri paigust kaks kahtlast kohta, kust reostus võis alguse saada. Üks neist asub Soinaste lasteaia vahetus läheduses, teine aga Tähe tööstuspargi juures. 

Soinaste lasteaia juures kaevati välja toru, millest leiti nii-öelda sinine paber, mida kasutatakse plasttorude keevitamisel, et vesi ei tungiks tööde ajal peale. 

Küsimusele, kuidas sai see sinine paber reostust põhjustada, vastas Tartu Veevärgi juht Kapp, et see on hea küsimus. «Kui selle paberi taha on jäänud pinnas, mis mingil hetkel liikuma hakkab, võib veeproov selline välja näha küll, nagu kliendi kraanist võeti,» lisas ta.

Kambja vallas Tähe tööstuspargi juurest avastati aga omavoliline ühendus. Veetoru turritas seal maast välja ning esialgu ei pandud seda tähele, ent kontrolli käigus see siiski avastati. Veevärk on praeguseks selle toru sealt eemaldanud.

Kapp peab tõenäolisemaks, et reostus sai alguse Tähe tööstuspargi juurest. «Kui keegi on seda ühendust omavoliliselt ja valesti kasutanud, võib see reostust tekitada küll,» sõnas ta ja lisas, et veetorul olevate jälgede põhjal võib öelda, et toru kasutati lühikest aega, sest pikem kasutamine oleks teistsugused jäljed jätnud.

Veevärgi juht kinnitas taas, et ettevõte suhtub vee kvaliteeti täie tõsidusega.

Esimesed teated selle kohta, et kraaniveega võib Tartu külje all midagi lahti olla, tulid ülestõusmispühade paiku ning terviseametile teadaolevate kõhutõve haigusjuhtumite arv jüripäevaks langes. Aprilli viimasel päeval hakkasid laekuma aga uued teated kõhuhädadest.

Kommentaarid
Tagasi üles