Päevatoimetaja:
Henn Uuetoa
+372 739 0300
Saada vihje

Nädala lõpus saab soomlaste eestvõttel Emajõe ääres leili visata ja viisakalt aru pidada

Esmakordselt toimus saunaarutelude festival «Alasti tõde» Tartu linnaujulas 10. mail 2024. Siis oli see osa Euroopa kultuuripealinna programmist.
Esmakordselt toimus saunaarutelude festival «Alasti tõde» Tartu linnaujulas 10. mail 2024. Siis oli see osa Euroopa kultuuripealinna programmist. Foto: Kristjan Teedema

Soome-Eesti koostöös leiab eeloleval reedel ja laupäeval Emajõe kaldal linnaujulas aset teine saunaarutelufestival Alasti Tõde, mis ühendab tähtsad jutuajamised saunakultuuriga.

Soome instituudi eestvedamisel pannakse linnaujulasse püsti üheksa sauna. Arutelud algavad kuumaks köetud ruumides reedel kell 16 ja laupäeval kell 15. Igal täistunnil on kavas uus teema, mis kestab 20–30 minutit. Seejärel minnakse end jahutama.

Aruteluteemasid on kolm: rohe (keskkond), rehe (traditsioonid) ja rahu (rahu).

Üks arutelusaunadest on Ukrainasse saadetav rindesaun, mis valmib vahetult enne festivali. Eestimaise ettevõtte HUUM ja ühiskondliku algatuse «Saunas for Ukraine» koostööprojektis valmiv saun on juba seitsmes, mis Ukraina sõjatandrile saadetakse. Tartus visatakse selle sauna esimesed leilid ning arutatakse seejuures tuleviku ja rahu üle.

Festivali tänavused arutelujuhid ehk saunameistrid on Võru instituudi juht Ivari Padar, kirjanik Mika Keränen, filmi «Savvusanna sõsarad» režissöör Anna Hints, ajakirjandusplatvormi Levila asutaja Daniel Vaarik, ajakirjanik Astrid Kannel, suitsusaunakultuuri edendaja Eda Veeroja, kirjanik Triinu Laan, koolitaja Toomas Trapido, saunaaktivist Marko Puksing ehk Pluuto ning ühiskondlike muutuste konsultant Joanna Kurvits.

Saunafestivali arutelude juhtide roll erineb sellest, mida võib tavaliselt näha konverentside vestlusringides või intervjuudes. Siin lükkab saunameister küll arutelu käima, kuid jutu täpsema sisu ja suuna määravad juba osalejad ise.

«Saun on ajalooliselt olnud vaese inimese tohter, aga saun võib tohterdada ka demokraatiat,» rääkis festivali produtsent ja Soome instituudi juhataja Hannele Valkeeniemi. «Saunas on arutelukultuur sõbralik, võrdustav ja lugupidav, saunas inimesed ei kiirusta, ei vaata mobiiltelefoni ega tähtsusta oma «paguneid». Saun näitab meile eeskuju, kuidas päästa ühiskondlikku arutelu,» jätkas ta.

Ühtlasi rõhutas Valkeeniemi, et saun inspireerib loomeinimesi, mida kinnitab muu hulgas see, et just Tartu saunaarutelu aegu astub Šveitsis Rootsi esindajana Eurovisiooni lavale soomlaste ansambel KAJ, kelle laul ülistab just nimelt sauna kasulikke omadusi.

Alasti tõe arutelusid ei salvestata, kõik jutud jäävad sauna.

Saunaarutelude korraldajad on ettevõtmises lähtunud teadmisest, et kogu maailmas otsitakse praegu meetodeid, mis aitaks ühiskondlikku diskussiooni turvalisemalt läbi viia, vähendada teravat polariseerumist ja vaenukõne tõusu. Kuulamisel põhinev dialoog on seejuures üks meetod, mida on viimastel aastatel asutud üha laiemalt kasutama nii Soomes, Eestis kui ka teistes piirkonna riikides. «Dialoogimeetodi mõte ei ole võita väitlust ega kedagi enda usku pöörata, vaid eesmärk on üksteise mõtteid edasi arendada, kuulata ja mõista. Nagu saunas. Dialoogimeetod on tuletatud Soomes välja töötatud niinimetatud timeout-meetodist,» täpsustas Valkeeniemi.

Muu hulgas kerkib festivaliks Emajõe randa 2026. aastal Euroopa kultuuripealinna tiitlit kandva Oulu saun, mis pandi esimest korda kokku aasta tagasi Tartus. Sellest tehti lahtivõetav ja kokkupandav saun, mis nüüd Oulust Tartusse tagasi jõuab.

Alasti Tõde korraldati esimest korda Tartu 2024 kultuuripealinna programmis. Toonaste osaliste nõudmisel korraldataksegi nüüd seda uuesti.

Kommentaarid
Tagasi üles