Skip to footer
Päevatoimetaja:
Kelly Olesk
+372 739 0375
Saada vihje

​​Pikale veninud öökülmad hoiavad paljud aiapidajad turult veel eemal

Kaksikud Maret Kivi (vasakul) ja Piret Herm müüvad avaturul taimi kõrvuti boksides. Et kevad on jahe olnud, pole paljud huvilised julgenud nende kaupa veel osta.

Tartu avaturul taimede ja lillede müüjatele algas eilne päev nagu enamik varasemaid ehk suurema ostuhuvita. Asi pole selles, et keegi enam tomatit, kurki või silmailu kasvatada ei tahaks, vaid istutusaeg ongi tavapäratult palju edasi lükkunud.

Kui varasematel aastatel on mai keskpaik tähendanud juba aktiivset istutamishooaega, siis praegu on väga-väga külm olnud, nimetasid avaturul taimedega kauplevad kaksikõed Piret Herm ja Maret Kivi peamise põhjusena. «Rahvas küll käib, kuulab, aga ostmisega veel ootab,» sõnas Põlvamaal asuva Ääre talu perenaine Piret Herm jätkuks.

Seda, et pea mai keskel letid veel taimi täis olnuks, ta lähiminevikust ei mäleta. See võis olla ehk 2017. aastal, mil turupaviljoni katustelt tuli hommikul lund maha raputada, meenutas Herm.

Võib juba tegutseda

Ka avaturu nii-öelda peatänava ääres aiamaale taimi ja peenrale lilli müüv Langemäe talu peremees Kalju Koosa tõdes, et seni on tema tööpäevad seal rahulikult möödunud. «Ega kui ööd on nii külmad, ei kipu inimesed käsi mulda panema,» pajatas ta.

Samas oli Koosa seda meelt, et nüüd peaks öökülmadel lõpp olema ja tomatitaimi annab juba mulda panna küll. Sama märkisid ka õed Piret Herm ja Maret Kivi. Ehk siis, et kui öösiti enam külmakraade pole, võibki istutama asuda. Eriti hea on, kui õhutemperatuur on viie kraadi ringis. Kuid hakkama saab ka vähemaga, mõned müüjad hoiavad oma kaupa praegugi öösiti turul katteloori all.

Maaelu teadmuskeskuse teadur Ingrid Bender nõustus, et usin aednik võiks juba tomatitaimede istutamisele mõelda. «Eriti need, kellel on taimed ettekasvatuses suureks kasvanud,» lisas ta.

Kuid Benderi sõnul tuleks siiski arvestada võimalusega, et kerget öökülma võib veel tulla. Kui prognoos lubab kahte miinuskraadi, tuleks taimed kindlasti katteloori alla sooja panna.

«Aga kui on teada, et öökülm tuleb, siis pole mõtet istutada, pigem taimed kasvõi pottidega kasvuhoonesse panna ja kogu kogum kattelooriga ära kaitsta, sest äsja ümberistutatud taim on kõige nõrgem,» lisas ta.

Neil, kel näpud siiski sügelevad, soovitas Bender kasvuhoonesse istutada mõned taimed. Siis ei lähe öökülmaga kõik raisku ning need mõned taimed võivad aga varem vilja kandma hakata. Nii on aedniku võit ju suurem, sõnas ta.

Ka esmaspäev algas turulistele pigem jahedalt. Kuid pärastlõunal näitas termomeeter juba 14 soojakraadi ja ilm oli täitsa kevadine. See tõi ka turule rohkem sagimist: uudishimulikke ostjaid-ringivaatajaid oli paarikümne ringis.

Ent silma jäi, et peamiselt osteti kas maasikaid või lilli. Samas tõdes Tartumaalt Kuusiku talust pärit Maret Kivi, et ega lilligi väga osteta. «Lillemüüjad rääkisid, et neil pole nii kehva emadepäeva ammu olnud kui nüüd,» ütles ta.

Müüjad aga vähese huvi pärast ei muretse – iga taime võib tavapärase mai keskpaiga asemel mulda panna ka juunis või hiljemgi. Tippaeg liigubki lihtsalt edasi ja nii venib ka sügis pikemaks. Näiteks tõid Kivi ja Herm eelmise sügise, kui veel oktoobriski sai saaki noppida.

Seejärel panigi Maret Kivi ostjatele südamele, et see aasta tuleb teistmoodi ja inimestel on vaja ka ise rohkem vaeva näha.

Külm hakkab taanduma

Langemäe talu peremees Kalju Koosa pakkus, et suurem ostuhuvi ja istutusaeg saabub nädala lõpus. Seda enam, et nädalavahetusel ootab ees Türi lillelaat, mis paneb ehk paljud õuetöödele mõtlema.

Ka keskkonnaagentuuri ilmaprognoos näitab kevademärke. Kolmapäeva öösel peaks olema minimaalselt kolm soojakraadi ning päeval üle kümne. Ööl vastu neljapäeva võib öine temperatuur Tartus langeda küll nulli, kuid reedeks on oodata juba kuni 15 soojakraadi.

Langemäe talu peremees Kalju Koosa sõnul annab juba tomatitaimi istutada küll. Aastaid on üks menukaim sort olnud «Alka», mis sobib ka avamaal kasvatamiseks.
Kommentaarid
Tagasi üles