Päevatoimetaja:
Richard Särk
Saada vihje

Indrek Kuusk: kiigeplatsi õunapuu jääb loodustarkuse majakaks

Indrek Kuusk
Indrek Kuusk Foto: Sille Annuk

​Nüüd juba XXIII Supilinna päevad said peetud. Oli palju traditsioonilist, aga ka omajagu uuenduslikku. Esimest korda oli festivali põhifookuses loodusharidus ning teadlikkus linnalooduse ja elurikkuse kasulikkusest. Kiigeplatsile istutatud õunapuu jääb loodetavasti paljudeks aastateks Supilinna loodustarkust sümboliseerivaks majakaks.

Supilinna päevad on juba üle kahe kümnendi olnud peamine üritus, mis kogukonna kokku toob. Traditsiooniliselt on päevade põhieesmärk olnud tugevdada linnaosa elanike ühtekuuluvus- ning kogukonnatunnet, mis soosib edasist ühistegevust linnaosa arendamisel ja selle unikaalse miljöö kaitsmisel. Päevad on hea informatsiooni ja mõtete vahetamise koht, näiteks kuulsin paarist kohalike murest, millest ma enne ei teadnud.

Samuti sai vahetult arutada tulevikuplaanide üle. Näiteks on kaalumisel idee katsetada Marja tänaval ajutiselt õueala regulatsiooni koos liiklust rahustavate tänavaruumi elementidega, mis muudaksid sealse mänguväljaku ja kogu tänavalõigu lastele turvalisemaks.

Katsetuse eesmärk on anda kohalikele võimalus ideed päriselt tajuda ja seejärel kogemuse põhjal tagasisidet anda enne, kui lahendusi kas samas Marja lõigus või hoopis mujal püsivamalt rakendama hakatakse. Kui kogemus pole hea, jääb ka rakendamata. Mängutänava puhul sai ideed juba proovitud ja väärtuslik kogemus juurde hangitud.

Tänavu astusime sammu edasi ja traditsioonilist kõrvale tõrjumata seadsime põhifookusse teadlikkuse linnalooduse kasulikkusest. Inimese heaolu seisukohast on elurikkus hädavajalik, sest see pakub teenuseid, millel püsivad meie majandussüsteemid ja ühiskonnad. Üle poole maailma SKTst sõltub loodusest ja selle pakutavatest teenustest. Looduse positiivne mõju nii füüsilisele kui ka vaimsele tervisele on ilmselt üldteada.

Inimühiskond on aga seda teadmist arvestamata arenenud kahjuks loodust tõrjuvas suunas. Marja mängutänaval ja kiigeplatsil peetud töötubadega soovime aidata loodust meie ellu tagasi tuua. Anname lastele teadmisi loodusest, harjumuse looduses viibida ning oskuse looduses tegutseda ja loodust nautida. Ideaalis võiks meie idee jõuda laiemalt ka teistesse Tartu linnaosadesse ja Eesti linnadesse.

Supilinna päevad avasime täissuuruses iluõunapuu ümberistutamisega Supilinna kiigeplatsile. Puu päästmine on tore juba iseenesest, kuid usun, et aktsiooni kasutegur ulatub ühest puust märksa kaugemale. Päästetegevus sümboliseerib supilinlaste looduslähedust ja keskkonnateadlikkust, mida õunapuu kiigeplatsil majakana sümboliseerima jääb.

Kommentaarid
Tagasi üles