Päevatoimetaja:
Henn Uuetoa
+372 739 0300
Saada vihje

Erakorralise meditsiini ämmaemandaiks said üheksakümnendatel anestesioloogid

Ago Kõrgvee selja taga kaugemal paistab EMO registratuur, mis on ruumiliselt liitunud lastekliiniku vastuvõtuga. Erakorralise meditsiini eriala on tänapäeval saanud kogu tervishoiusüsteemi maanduseks.
Ago Kõrgvee selja taga kaugemal paistab EMO registratuur, mis on ruumiliselt liitunud lastekliiniku vastuvõtuga. Erakorralise meditsiini eriala on tänapäeval saanud kogu tervishoiusüsteemi maanduseks. Foto: Margus Ansu

Erakorraline meditsiin on eriala, mis tegeleb erakorraliste terviseseisundite esmase diagnoosimise ja raviga patsiendi surma vältimiseks või elukvaliteedi säilitamiseks. Kakskümmend viis aastat tagasi alustas Tartu ülikooli kliinikumis tööd Eesti esimene erakorralise meditsiini osakond (EMO). Suund moodsa aja erakorralisele meditsiinile võeti Eestis uue aastatuhande algusest aga palju varem.

Eesti Vabariigi taasiseseisvumise järel hakkas Eesti tervishoiusüsteem 1991. aastal liikuma nõukogude mudelilt turumajanduslikule süsteemile. Tervishoiuteenuseid hakkas rahastama haigekassa. Haiglavõrk vajas korrastamist ning tagada tuli tasuta esmaabi. Ajale jalgu jäänud kiirabigi vajas muutmist.

Häda ajab härja kaevu

Tagasi üles