Päevatoimetaja:
Henn Uuetoa
+372 739 0300
Saada vihje

KIRI Jõulukuuskede veealune elu

Irja alakivi
Irja alakivi Foto: Sille Annuk

Taaskasutusel võib olla mitu vormi. Soome keskkonnakeskus (SYKE) on ellu viinud meilgi tähelepanu vääriva projekti, kus Saimaa järvistusse rajati tuhandetest äravisatud jõulukuuskedest veealune tihnik. Sellega võttis teadusasutus kasutusse ja põhjalikuma uurimise alla Soomes ja ka mujal maailmas teada oleva vana rahvatarkuse, mille kohaselt uputatud puude juurde ja ümber tekivad veekogus eriti rikkalikud kalastuspaigad. Tavaliselt hoidis vanarahvas neid kohti naabrite eest saladuses.

Teadusasutused ja kohalikud omavalitsused muidugi ei salatse. Just neil päevil kogutakse vanu jõulukuuski Helsingis Hakaniemi rannas – ikka selleks, et nad merre uputada.

Soomlased on vana rahvatarkust põhjalikumalt uurinud ja selgitanud välja, et selline teguviis arendab ja suurendab vee-elustiku toitumisvõimalusi. Okstele tekib biokile ehk limane pind bakteritest, vetikatest ja seeneniidistikust. Seejärel saabuvad järgmised elustikurühmad, kellest juba moodustub toiduahel kaladele ja veelindudele. Värsked uuringud on näidanud, et ka suured puukogused vees ei ole halvendanud vee kvaliteeti looduslikes jõgedes ja järvedes. Otse vastupidi – need puud seovad vee all süsinikku. Puhastub ka veekogusse jõudev heitvesi.

Tagasi üles