:format(webp)/nginx/o/2025/01/10/16588372t1h02e1.jpg)
Talv on vägagi talve nägu, sest lumele on nädalalõpu alguseks antud luba taevast alla tulla. Kuid tuleb ka lörtsi ja kohati jäävihma ning üle maa tormab tuul. Kui aga õues olla ei meeldi, saab minna sooja otsima kultuuriasutustest, kus veel mõneski on täiesti tasuta üritusi.
Reedel
Kl 13.40 algavad Sadala rahvamajas (Jõgeva vald, Sillasoo 4) rahvarõivapäeva konverentsi pärastlõunased ettekanded. Vaadata saab asjakohaseid näitusi.
Kl 16.30 algab Eesti kirjandusmuuseumis (Vanemuise 42) mari kultuuri õhtu, mille keskmes on kunstnik Zhanna Tohti näituse «Millest räägivad mari mustrid?» avamine. Muu hulgas on kavas ansambli Mari Kumõl esinemine.
Kl 17ni saab Tartu ülikooli botaanikaaia õppeklassis vaadata Veronika Bondarenko maalide näitust «Botaanikaaed. Aastaajad». Kunstnik on lõpetanud Kiievis aastal 2000 Ševtšenko-nimelise kunstikooli ja 2005 rahvusliku ehituse ja arhitektuuri ülikooli. Sissepääs kasvuhoonepiletiga.
Kl 18.15 esineb observatooriumi peamaja suures saalis Tõraveres teadlaste majabänd. Seejärel peab kosmoloog Jaan Laur loengu «Punanihked kui kosmiline mõõdulint» ning selge ilma korral saab suure teleskoobi tornis vaadelda tähistaevast. Avatud on lastenurk, stellaarium, kosmosepunker ja iga ilmaga suure teleskoobi torn, kus saab vestelda astronoomide ja kosmoseinseneridega. Pilet 3 eurot, perepilet 7 eurot, koolieelikutele tasuta.
:format(webp)/nginx/o/2025/01/10/16588377t1hde81.jpg)
Kl 19 tuleb kirjandusmajas (Vanemuise 19) esitlusele Raivo Järvi koomiksiraamat «Võitlus tule pärast. Muinasjutt Tulipoisist». Kirjastaja Marek Liineviga vestleb ulmeasjatundja Raul Sulbi.
Laupäeval
Kl 10 algab Kambja spordihoones lauatennise seeriavõistluse teine etapp.
Kl 11–14 toimub kunstimajas (Vanemuise 26) kunstipäev lastele vanuses 7–11 aastat. Tutvumine Tartu kunsti aastanäitusega, avatud on plastiliini- ja joonistustöötuba. Eelregistreerimisega.
Kl 14 teeb TÜ keskaja teadur Mihkel Mäesalu kuraatorituuri Toomel ülikooli muuseumi näitusel «Nähtamatu Tartu. 800 aastat linna algusest», milles heidetakse valgust Tartu loomisloole ja aastasadade tagustele sündmustele. Piletiga, muuseumikaardiga tasuta.
Pühapäeval
Kl 13 algab Kodavere pärimuskeskuses uus sündmustesari «Kodavere kant kirjasõnas». Alustuseks saab kuulata vestlust Omedu, Ranna, Sassukvere ja Sääritsa küla kohta ilmunud raamatute koostajate Ann Kilgi, Liia Mägi ja Evi Treialiga.
:format(webp)/nginx/o/2025/01/10/16588381t1h2020.jpg)
Kl 16 vestleb kunstimaja suures saalis Ado Vabbe preemia saanud tänavakunstnik Sirlaga semiootik ja kunstiajaloolane Indrek Grigor.
Kl 17 algab Ulila suveaia tantsuplatsil Raul Kivi juhtimisel tulepidu, kus esineb Zerkala tuleteater. Süüdatakse tuleskulptuurid, seejärel süttivad ka kokkukogutud jõulukuused. Avatud on kohvik.
Vaatamissoovitus
Kõrgema kunstikooli Pallas galeriis (Riia 11) saab vaadata kolme näitust, mis avati alles 9. jaanuaril.
:format(webp)/nginx/o/2025/01/10/16588394t1h8b7c.jpg)
Jaanus Eensalu teoste väljapaneku «Jumal, Sul ligemal (KLPR 446)» aluseks on sama pealkirjaga laul kiriku laulu- ja palveraamatust. «Meid ümbritseb suuresti igal pool valgus, mis autori sõnul loob maailma ja avardab vaadet. Panustades täna valgusesse – haridusse, kunsti, kultuuri –, panustame homsesse. Homse alguseks on valgus ja võib-olla sünnib uus ilmamaa,» on galerii märkinud selgituseks.
Ardo Sägi näitus on saanud pealkirjaks «Sõnumitoojad». «Iga sündinud teose ajendiks on sõnum, mis on saadetud loojale ja looja poolt vastu võetud. See võib olla tundelaengult erinev, olgu siis positiivne, negatiivne või neutraalne. Iga sõnum tekitab teatud emotsiooni, mille väljendamiseks kasutab vastuvõtja ja edastaja mitmeid kunstimeediume,» tutvustab galerii väljapanekut. «Arvukad sõnumid, mis inspireerisid autorit, on erineval moel visualiseeritud ja eksponeeritud galerii Pallas kahel korrusel Ardo Sägi seni suurimal isikunäitusel.»
Pallase keldris saab vaadata ruumiinstallatsiooni «Konku», kus on sätitud läbisegi argine träni, arusaamatud kuriositeedid ja kunstiteosed. Külastajad võivad seal sorida asjades ja teha kõiki muid konkule omaseid asjatoimetusi. Oma loominguga on esindatud Kadri Kalve, Epp Margna, Aapo Ilves, Toomas Kalve, Ene Tapfer, Riin Somelar, Esta Tatrik, Kersti Kokk, Veiko Kokk, Margret Paide ja võimalik, et veel teisigi, sest galerii teatel ei ole konkude puhul ju kunagi päris selge, mida sealt eest võib leida.