Terioloogia selts koostöös huvirühmadega on valinud 2025. aasta loomaks põdra, Eesti suurima imetaja, kes sümboliseerib meie looduse rikkust ja keerukaid suhteid inimesega. Põder mängib olulist rolli meie ulukikooslustes, olles metsaökosüsteemide lahutamatu osa.
Aasta loomaks valiti meie metsade suurim imetaja
Oma ligi kahemeetrise turjakõrguse ning peaaegu 600 kiloga on põder Eesti suurim hirvlane ning ühtlasi ka meie metsade suurim imetaja. Riiklike seiretulemuste põhjal oli põdra asurkonna suurus 2024. aasta alguses vahemikus 10 000 – 11 000 isendit.
Võrreldes eelmise aastaga on põdra üldarvukus veidi langenud, seda eelkõige Mandri-Eestis ning eriliselt paistab silma asurkonna juurdekasvu iseloomustav vasikate osakaal, mis oli viimase 20 aasta madalaim ja osutab suurenenud kisklussurvele. Põder on jahiuluk ning neid kütiti eelmisel aastal ligi 4000 isendit.
Järgmise aasta fookuses on põdra populatsiooni seisund, sellele mõjuvad tegurid ning inimese ja põdra kohtumised, mis ulatuvad tihti ka linnaruumi. Tähelepanu all on ka metsloomade elupaikade sidusus ja suurte käimasolevate taristuprojektide, sealhulgas ökoduktide ja teiste ulukipääsude mõju. Räägime sellest, kuidas uuritakse tänapäeval põdra arvukuse dünaamikat ning kas ja milline on selle mõju metsakasvatusele.
«Põder on võimas ja karismaatiline loom, kes vajab nii looduskaitselist tähelepanu kui ka teadlikumat suhtumist. Aasta loomana aitab ta esile tuua tasakaalu otsimise vajadust inimtegevuse ja metsloomade elupaikade vahel,» sõnas Ragne Erimäe Eesti terioloogia seltsist.
Oma panuse aasta looma tegevusse saab anda, kui registreerite oma kohtumised põdraga või tema tegevusjäljed loodusvaatlustena kas Loodusvaatluste nutirakenduses või platvormil PlutoF. Põdravaatlused aitavad muu hulgas uurida selle suure imetaja liikumisi linnaruumis ning kavandada rohevõrgustikku.
Aasta looma tegevust aitavad läbi viia MTÜ Aasta Loom, Eesti jahimeeste selts, Tallinna loomaaed, veebiportaal Looduskalender, Eesti loodusmuuseum ja Ülemiste keskus. Põdra kohta saab lähemalt kuulda veebruarikuus aasta looma avaüritusel Tallinna loomaaias. Lisaks korraldab aasta loomale pühendatud sündmusi ka Eesti jahimeeste selts, kelle eestvedamisel peetakse näiteks põdrateemaline konverents.
Koostöös Ülemiste keskuse ja MTÜga Aasta loom avatakse sügisel põdrale pühendatud fotonäitus ning OÜ Eesti Mündiäri pühendab põdrale meenemedali. Lisainfot leiab aasta jooksul Eesti terioloogia seltsi ning teiste partnerite kodulehtedelt ja sotsiaalmeediakanalitest.
Nii põdrast kui ka teistest Eesti looduse tänavuste esindajate hulka valitud elusolenditest ning samuti aasta mullast saab lugeda 3. jaanuari Tartu Postimehes.