Politsei sai 25. detsembri õhtul Tartus väljakutse naiselt, kellele jäi tänaval silma trööstitu vaatepilt: sõimlev mees, purupurjus oksendav naine ja nende saatjaks nuttev väikelaps.
Mööduja päästis nutva väikelapse purupurjus ema ja sõimleva mehe käest (2)
Sündmuskohale saabunud politseile selgus, et purjus naine oli oma kolmeaastase lapsega läinud tuttava juurde jooma.
«Jõi end nii täis, et isegi mehel sai sellest villand ja tekkis tüli. Naine ei olnud võimeline liikuma, muudkui komistas, ropendas ja kukkus. Laps kõrval nuttis ja püüdis oksendavast emast hirmunult eemalduda,» kirjeldas Lõuna prefektuur juhtunut sotsiaalmeedia postituses.
«Kõike seda pealt näinud naise süda murdus, ta viis lapse enda juurde toasooja ja helistas 112. Viisime lapse vanaisa hoole alla. Ema marutas aga edasi ja ei olnud nõus koju pead välja puhkama minema, mistõttu viisime ta kainenema.
Pühad peaksid rõõmu pakkuma kõige noorematele, ent kahjuks möödusid mõnele lapsele need pühad hoopis hirmu, kannatuste ja pisarate saatel. Ainuke positiivsusekübe, mida sellest loost leida, on tragi naine, kes märkas juhtunut, jooksis toast tänavale, et laps oma hoole alla võtta ja abi kutsuda. Aitäh sulle!» jätkus postitus.
Veel nentis politsei, et kuigi see juhtum oli erandlik, ei olnud see sugugi ainuke perevägivalla juhtum pühade ajal. «Näiteks sai ühes peres naine peksa, kuna lauale pandud kapsas oli külmaks läinud. Teises peres viis tüli jõuluõhtul selleni, et mees lõi naist sülearvutiga pähe. Üks isa lõi oma last, sest laps ei olnud kinkidega rahul. Ja nõnda edasi.»
Ainuüksi neil pühadel sai politsei 160 teadet. Iga juhtum aga politseisse ei jõua. Seetõttu toonitab politsei, et kuuldes või nähes perevägivalda, on tähtis helistada 112.
Lauluga koduvägivalla vastu
Seda, et jõulude ajal leiab aset palju koduvägivalda, nentis politsei juba enne pühi. Nukrale statistikale pöörati tähelepanu «Oh kuusepuu!» uue ja mõtlemapaneva versiooniga, millega politsei kutsub üles igaüht teada andma koduvägivallast.
Laulustuudio Laulupesa laste lauldud ja Airi Liiva juhendatud laulu saab kuulata keskkonnas Youtube, kus sellele videole on kaheksa päevaga kogunenud ligi kaheksa tuhat vaatamist.
Koos uues kuues muusikapalaga avaldas politsei ka pressiteate:
«Paraku ei ole pühad igas peres oodatud aeg. On perekondi, kus oodatakse hoopis pikisilmi, et pikad pühad ometi kord juba läbi saaks. Seda põhjusel, et just pühade ajal kasvab perevägivald mitmekordselt ning aina enam kannatavad perevägivalla all ka lapsed,» märkis PPA politseikapten Lea Bärenson.
Ta kirjeldas, et kui keskmiselt saab politsei päevas mõnikümmend teadet perevägivallast, siis jõulupühade nädalal tuleb politseil ööpäeva jooksul appi minna kuni poolesajale perele, kus kannatatakse koduse vägivalla käes. Needki on vaid need juhtumid, mis politseisse üldse jõuavad.
«Peresid, kelle koduseinte vahel ei ole pühade ajal ootamas piparkoogilõhn ja turvaline jõuluootus, vaid sügav hirm, on kahjuks palju enam, kui me teame. Perevägivald ei purusta mitte üksnes luid ja südameid, vaid ka usaldust ja turvatunnet, mis peaksid olema iga kodu ja õnneliku lapsepõlve aluseks,» tõi Bärenson esile.
Laulu esitavad laulustuudio Laulupesa lapsed, mille juht Airi Liiva avaldas lootust, et traditsioonilisele jõuluviisile kirjutatud uued ja kohati väga karmid sõnad aitavad kaasa sellele, et me kõik märkaks rohkem abivajavaid peresid. «Muusikal on imeline jõud panna inimesi kaasa mõtlema ja loodetavasti ka tegutsema enne, kui on juba liiga hilja,» lisas ta.
Politseikapten Lea Bärenson lisas, et perevägivald pole ühelgi juhul üksnes peresisene asi. «See puudutab meid kõiki ning üheskoos peame välja astuma nende kaitseks, kes seda ise teha ei saa või julge. Teame, et rohkem kui pooltel juhtudel teatab koduvägivallast ohver ise. Sellegipoolest on suur hulk juhtumeid, mis jõuavad politseini üksnes põhjusel, et lähedane sõber, heatahtlik naaber või ka abivalmis juhuslik mööduja, kes käitus kangelaslikult, ei pidanud paljuks sekkuda ja teatas vägivallakahtlusest politseile. Igaüks saab aidata, kui näeb või kuuleb vägivallale viitavaid märke ja annab sellest numbril 112 teada.»
Perevägivallavastase sotsiaalkampaania idee ja teostuse taga on loovagentuur Not Perfect, jõululaulule kirjutas uued sõnad Mihkel Raud ning seda esitavad laulustuudio Laulupesa laululapsed Airi Liiva juhendamisel.