Kunstigaleriid Tartu ülikooli õppehoonetes on tavaline asi. Nii on teadlastel-õppejõududel ning ka üliõpilastel võimalik luua soe kokkupuude linnarahvaga, meelitades inimesi vaatama pilte, mis üles seatud otse auditooriumide, laborite ja kabinettide vahetusse lähedusse.
Tartu ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituuti sündis Riia galerii, seintel baleriinid
Uudis on nüüd see, et aasta lõpus on sündinud täiesti uus näitusepaik Tartu ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudis aadressil Riia 23, nimeks Riia galerii.
Molekulaar- ja rakubioloogia instituut ise asub kolmikmajas, selle teine ots on ühendatud Riia 23b-ga, mis on tuntud kui Omicum ja mille peauksele on mugav läheneda ka Vanemuise tänavalt. Omicumis on kunsti järjepidevalt eksponeeritud aastaid, kuraatoriks bioloog Sulev Kuuse. Parasjagu näeb seal harrastusmaalija Reet Heinla pilte pealkirjaga «On hingede ja inglite aeg».
Vastavatud Riia galerii sünni taga on samuti Sulev Kuuse koos teda toetavate kolleegidega, kellest üks on Tartu ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudi direktor Maia Kivisaar. Et uues kohas on esimese väljapaneku staarideks kaunid baleriinid, lausus Maia Kivisaar rõõmsalt, et eks teadustki võib kaunite kunstidega võrrelda, sest kunst on teadust teha.
Suuremõõtmelistel lõuenditel poseerivad seal Ida tantsukooli solistid, keda on pildistanud Sulev Kuuse ja Toomas Tamm, kuna nende enda lapsed on olnud Ida tantsukooli õpilased. Ida tantsukooli lõid Alla ja Tiit Lilleorg (1941–2021) juba 1994. aastal, sealt on seni läinud ellu 22 lõpetajat, kellest kaheksa on professionaalidena jõudnud suurtele lavadele ning neist omakorda kolm – Triinu Upkin, Ketlin Oja ja Ellinor Piirimäe – tegutsevad tantsijaina praegugi.
Tänavu suvel korraldati Vanemuise suures majas Ida tantsukooli 30 aasta juubeli kontsert ning nädala jagu päevi olid needsamad fotod teatrimajas üleval. Nüüd on need pandud seinale uues Riia galeriis, andes võimaluse ka palju suuremale huviliste ringile neid vaatama minna.
Eks teadustki võib kaunite kunstidega võrrelda, ütles Tartu ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudi direktor Maia Kivisaar.
Pildid on üles võetud 2005.–2016. aastani. Neil näeb tollal veel verinoori tantsijaid Triinu Upkinit, Kersti Kuuset, Merlin Mutlit, Laureen Laari, Ketlin Oja, Ellinor Piirimäed, Karoli Jõelaidi ja Külli Reinkubjast.
2010. aastast on jäädvustatud üks imekaunis haldjate stseen, pärit Sergei Prokofjevi muusikale loodud balletist «Tuhkatriinu», lavastaja Oleg Titov, ning seal on solistiks taas Kersti Kuuse.
Ta bioloogist ja fotograafist isa Sulev Kuuse nimetab oma last tõeliseks baleriiniks, kuna too ihkas juba väikse tüdrukuna õppida «küünte peal kõndimist». Koos õe Astiga käiski ta nagu kõik teisedki noored tantsijad 11 aastat Ida tantsukoolis, treenides kuus korda nädalas. Kersti Kuuse tantsis pärast seda viis aastat Vanemuises ja viis aastat Estonias. Nüüd omandab infotehnoloogilist haridust. Õde Asti Kuuse õppis loomaarstiks.
«Aga see, mis need baleriinid noorena tantsukoolist said, on neile teine haridus terveks eluks,» hindab Sulev Kuuse.
Riia galeriis otse baleriinifotode vastas on aga ka mõned kunstnik Eero Ijavoineni abstraktsioonidega maalid, mis on nii suured, et nende autoril polevat neid kuskil hoida, ning ta deponeeris need siis Sulev Kuuse pealekäimisel Riia galeriisse. Nii on fotode kõrval ka maalikunsti näha.
«Reveranss»
- Sulev Kuuse ja Toomas Tamme fotonäitus baleriinidest Riia galeriis (Riia 23, teine korrus).
- Tulijal palutakse esimese korruse valvelaua töötajale öelda, et ta läheb näitust vaatama.
- Järgmise näituse üksikasjad on veel teadmata.
Allikas: Sulev Kuuse