Skip to footer
Päevatoimetaja:
Emily Lieberg
+372 730 0138
Saada vihje

Inimesed kaaluvad tänavu rohkem, millele kuuseraha kulutada

Elukaaslased Liisa-Lotta Pähn ja Kristo Peterson leidsid Lõunakeskuse kuuseplatsilt just paraja jõulupuu. Kuigi ise metsast kuuse toomisel on paari arvates oma võlu, kaalub müügipunkti mugavus selle üle.

Neljas advent läheneb ning kuusemüüjatel on käed-jalad tööd täis, olgu nende müügiplatsiks toidupoodide ja kaubanduskeskuste parklad või siis hoopis puukoolid ja aiandid.

Kuigi äri läheb üldjoontes hästi ning mõnel pool on varudki otsakorral, ostetakse jõulupuid tänavu vähem kui eelmisel aastal, ütlevad müüjad nagu ühest suust.

Kas liiga kallis?

Mullu oli selleks ajaks paks lumi maas, aga praegu mitte, mistõttu pole ka seda erilist jõulutunnet, rääkis Lõunakeskuse parklas asuva OÜ Artiston müügiplatsi kuusemüüja Riko Rohi. «Selle võrra on meil ka vaiksem,» ütles ta.

Äsja Rohi käest jõulupuu ostnud elukaaslastel Liisa-Lotta Pähnil ja Kristo Petersonil jõulutundest aga puudust polnud ning sobiva kuuse leidmine läks libedalt. Kriteeriumeid oli kaks: et puu oleks mõnusalt tihe, ent samas mitte liiga lai.

Varem on elukaaslased ka riigimetsas kuusejahil käinud, kuid viimasel kahel aastal on müügiplatsi mugavus üles kaalunud metsast kuuse toomisega kaasneva jõuluromantika. «Eelmisel aastal oli nii paks lumi, et me ei leidnudki lõpuks sealt lume alt seda õiget kuuske,» rääkis Peterson muigega. «Riigimetsast tuues on puud küll kõvasti odavamad, aga ise peab see-eest rohkem tööd tegema.»

Erinevate müügikohtade hinnad jäävad enamjaoltsamale pulgale: kahemeetrise kuuse eest on vaja välja käia keskmiselt 30 eurot, kõrgemate puude hind ulatub isegi 50 euroni. Kui aga jõulupuul ise riigimetsa järele minna, tuleb kuni kahemeetrise kuuse eest tasuda kaheksa, kolmemeetrise eest 13 eurot.

Linnapiirist kiviviske kaugusel asuva Juhani puukooli Tartu istikuäri juhataja Maire Kama sõnul läks müük eelmisel aastal väga hästi, tänavu hästi.

Kas põhjus võib peituda selles, et elukalliduse tõusu taustal on jõulupuu ostmine liialt kulukas? «Jääb mulje, et jõulupuu arvelt kokku ei hoita,» leidis Kama. «Pigem on asi selles, et eelmisel aastal oli advendiajaks lumi maas ja inimesed otsustasid põlvini lumes sumpamise asemel puu osta. Praegu on ilm aga kuusetoomiseks palju etem.»

Tartu turu kõrval OÜ Kuusemehe platsil jõulupuid müüva Urmo Urho sõnul annab praegune majanduslik olukord end siiski omajagu tunda. «Ühe kahemeetrise kuuse raha eest saab osta korraliku korvitäie süüa,» tõdes ta. «Tänavu mõtlevad inimesed varasemast rohkem, millele see 30 eurot kulutada.»

Samal põhjusel jagab Urho oma müügiplatsi ees soovijatele tasuta kuuseoksi. Paari päeva eest käis üks vanaproua kuusemüüjalt okste kohta uurimas ning tal tulid pisarad silma, kui kuulis, et müüja nende eest tasu ei soovi. «Eks andmisrõõm on ikka see kõige suurem rõõm,» ütles Urho. «Alati ei pea võtma, võib ka anda, eriti jõulude ajal.»

Eelmisel aastal oli selleks ajaks paks lumi maas, aga praegu mitte, mistõttu pole ka seda erilist jõulutunnet, rääkis kuusemüüja Riko Rohi.

Kuusevargad liikvel

On siis asi elukalliduse tõusus või milleski muus, ent nädala algul näppasid vargad Tartu kesklinnas restorani Joyce jõulupuudega ehitud terrassilt kaks kuuske.

Töötajad avastasid esmaspäeva varahommikul toime pandud varguse päev hiljem turvakaamera salvestiselt. Sealt näeb, kuidas kaks meest Aleksandri tänaval V spaa- ja konverentsihotellile kuuluva restorani terrassile põikavad ning kõigepealt ühe ja siis ka teise puu endaga kaasa võtavad. Sealjuures koos kuusejalgade ja jõulutuledega.

«Loome talveaia igal aastal selleks, et oleks silmailu ja jõulurõõmu,» lausus V spaa- ja konverentsihotelli turundusjuht Jaanika Prangel. «Kurb, kui inimesed niimoodi käituvad.»

Politseisse pole hotell avaldust veel teinud.

Et jõulud on andmise aeg, jagab Tartu turu ees jõulupuid müüv Urmo Urho soovijatele tasuta kuuseoksi.
Kommentaarid
Tagasi üles