Eesti õpilaste võistkond sai rahvusvaheliselt loodusteaduste olümpiaadilt (International Junior Science Olympiad ehk IJSO) kaks hõbemedalit ja neli pronksi – seega ei lahkunud võistlustelt neist keegi medalita. See on Eesti võistkonnale erakordne saavutus.
Eesti õpilased pälvisid hõbedat ja pronksi rahvusvahelisel loodusteaduste olümpiaadil
21. rahvusvaheline loodusteaduste olümpiaad leidis aset 2.–12. detsembril Rumeenia pealinnas Bukarestis ja tõi kokku 303 õpilast 51 riigist.
Hõbemedali said kaela Hendrik Jaska Tallinna reaalkoolist ja Markus Vurm Tartu Kivilinna koolist. Pronksmedali teenisid Artur Pinding ja Erik Vanasaun Tallinna reaalkoolist, Nora Adeele Kalda Gustav Adolfi gümnaasiumist ja Kristjan Lepp Ülenurme gümnaasiumist. Olümpiaadi individuaalne üldvõit läks Taiwani, riikide arvestuses saavutas edukaima koondtulemuse India.
Rahvusvahelisel loodusteaduste olümpiaadil lahendavad kuni 15-aastased kooliõpilased kahes teoreetilises võistlusvoorus individuaalselt ülesandeid füüsika, keemia ning bioloogia vallast. Lisaks toimub meeskondlik eksperimentaalvoor, kus lahendatakse praktilisi ülesandeid.
Nagu IJSO-l tavaks, olid olümpiaadiülesanded seotud korraldajariigi kultuuri ja geograafiaga. Teoreetilises voorus uuriti näiteks Rumeenia soolalademete koostist, Transilvaanias avastatud elemendi telluuri keemiat ning reostuse mõju Rumeenia sadamalinna Constanța elurikkusele.
Eksperimentaalvoorus mõõtsid õpilased mee pH-d ja elektrijuhtivust Rumeenia meeproovide seast võltsmee tuvastamiseks ning analüüsisid taimepreparaate, et leida eksinud karupoja kasukast kogutud okaspuuproovide abil tema kodupiirkond.
Olümpiaad ei ole ainult võistlus, vaid hariduslik sündmus, mis edendab noorte uudishimu, koostööd ja pühendumust teadusele.
Tartu ülikooli teaduskooli direktor Ana Valdmann soovib Eesti noorte medalisajuga uudist jagada kõigi õpetajatega, sest loodusteadused on interdistsiplinaarsed, ühendavad bioloogiat, keemiat, füüsikat ja matemaatikat. Tänapäeval on STEM-valdkonna ehk teaduse, tehnoloogia, inseneeria ja matemaatika areng ühiskonna innovatsiooni selgroog, mis võimaldab noortel leida lahendusi ülemaailmsetele probleemidele ja anda oma panus kogukonna tulevikku.
«Meil on puudus loodusteadlastest,» ütles ta. «Kindlasti aitab see positiivne sõnum suurendada loodusainete populaarsust. Püüame selle nimel edasi ning oleme uuendanud ka teaduskooli kursusi, et aidata kaasa olümpiaadideks valmistumisele. Näiteks on kursuste nimekirja lisandunud «Loodusteaduslike ülesannete lahendamine», see on omamoodi hübriidkursus, mille teooriat õpilakse Moodle'is ja praktilisi töid lahendatakse Chemicumi uurimislaboris.»
Ana Valdmann märkis, et sel õppeaastal osales ka rekordarv Eesti õpilasi loodusteaduste olümpiaadi eelvoorus, mis toimus 15. novembril. Loodusteaduste olümpiaadi žüriil on uus, noor esimees Kaarel Kivisalu, kes ise on olümpiaadide vilistlane, saanud hõbemedali 2016. aastal rahvusvaheliselt loodusteaduste olümpiaadilt (IJSO) ja kulla 2018. aastal Euroopa loodusteaduste olümpiaadilt (EUSO).
Mentorite hulgas on Ana Valdmanni endine õpilane, Tartu Veeriku kooli vilistlane Hanna-Riia Allas, kes on võitnud 2017. aastal hõbemedali ja 2018. aastal kulla Euroopa loodusteaduste olümpiaadilt. Mõlemad on hiljem osalenud ja võitnud medaleid kas füüsika- (IPhO, EuPhO, NBPhO), astronoomia- ja füüsika- (IAAO) või keemia- (IChO) olümpiaadilt. Hanna-Riia Allas õpib praegu Durham Universitys.
Seekord Bukarestis aset leidnud olümpiaadi välisel ajal külastas Eesti delegatsioon Peleși lossi Sinai provintsis, Rumeenia parlamendihoonet ja Horia Hulubei riiklikku füüsika ja tuumainseneeria instituuti. Samuti võeti võistlejaid vastu Bukaresti Eesti suursaatkonnas, kus neid tervitasid suursaadik Aune Kotli ja konsul Kersti Kirs.
Eesti õpilaste ettevalmistust ja osalemist rahvusvahelistel võistlustel korraldab Tartu ülikooli teaduskool. Võistkonna juhendajateks olid Kaarel Kivisalu, Iris Merilo, Jörgen Metsik, Mihkel Pajusalu, Martin Rahe ja Kaur Reidma. Olümpiaadil toetasid noori juhendajad Hanna-Riia Allas, Martin Rahe ja Kaur Reidma.
Eesti võistkonna osalemist toetas rahaliselt haridus- ja teadusministeerium.